INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Parma - AC Milan 1-3 » Dennis Man, integralist! Zlatan eliminat + Man i-a dat mingea printre picioare suedezului

Dennis Man, în Parma - AC Milan // foto: Imago +12   FOTO
Dennis Man, în Parma - AC Milan // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 aprilie 2021 21:40

AC Milan s-a impus pe „Ennio Tardini” cu Parma, la care Dennis Man (22 de ani) a fost integralist. Scorul final a fost 3-1 în favoarea milanezilor.

Ante Rebic a deschis scorul în minutul 8 cu un șut violent din interiorul careului mare, direcționat spre vinclul porții lui Sepe. Croatul a primit mingea de la Zlatan Ibrahimovic, care l-a evitat fentat elegant pe Dennis Man la 25 de metri de poartă. Dennis Man a ieșit la rampă în prima parte cu două șuturi, unul de la 16 metri, din întoarcere, prins cu ușurință de Donnarumma, iar al doilea la capătul unui corner. Din păcate pentru arădean, mingea s-a dus mult pe lângă poartă.

În minutul 44 s-a făcut 0-2, după ce Theo Hernandez i-a pasat lui Kessie printre picioarele lui Gagliolo, iar Kessie a reluat din prima, de lângă Bani și Conti.

+8 FOTO

Dennis Man vs. Zlatan Ibrahimovic

Dennis Man s-a aflat în prim-plan în minutul 49, când l-a ridiculizat pe Zlatan Ibrahimovic, căruia i-a trecut mingea printre picioare. La două minute distanță a venit o triplă-ocazie pentru Parma. Donnarumma i-a blocat pe rând pe Conti și pe Pelle cu două reflexe de zile mari, apoi Kucka a reluat din „foarfecă”, dar a trimis puțin peste.

Dennis Man îi trece mingea printre picioare lui Zlatan Ibrahimovic
+8 FOTO

În minutul 60, echilibrul numeric s-a rupt, după ce Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat direct de „centralul” Marco Di Bello, ca urmare a unei tirade de înjurături.

Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat
+8 FOTO

Parma a redus din diferență în minutul 66, când Kucka a centrat în careu iar Pelle a trimis perfect în fața porții, de unde Gagliolo a reluat înainte ca Donnarumma să ajungă la balon.

Dennis Man s-a descurcat bine în a doua repriză, a pasat sigur și a atins balonul de multe ori. Fostul FCSB-ist a avut un șut deviat peste poartă și o incursiune frumoasă în banda dreaptă în minutul 78, când Theo Hernandez l-a oprit prin fault.

Parma nu a reușit însă golul 2, deși Bani a avut o ocazie bună în prelungiri, când a trimis puțin pe lângă poartă cu capul. Scorul final a fost stabilit de Rafael Leao, în minutul 90+4, care a finalizat o cursă a lui Diogo Dalot.

Clasament Serie A:

Parma - Milan 1-3

Programul complet din etapa 30

17 goluria creat sau marcat Zlatan, în 17 meciuri în Serie A în acest sezon la Milan

Parma - Milan, echipele de start. Dennis Man, titular

PARMA: Sepe - Conti, Bani, Gagliolo, Pezzella - Kucka, Hernani, Kurtic - Man, Pelle, Gervinho
Rezerve: Colombi, Grassi, Cornelius, Brugman, Laurini, Bruno Alves, Osorio, Dierckx, Valenti, Traore, Camara, Busi
Antrenor: Roberto D'Aversa

MILAN: Donnarumma - Kalulu, Kjaer, Tomori, Theo - Bennacer, Kessie - Saelemaekers, Calhanoglu, Rebic - Ibrahimovic
Rezerve: A. Donnarumma, Tătărușanu, Dalot, Gabbia, Castillejo, Díaz, Hauge, Krunić, Meïte, Tonali, Leão, Mandžukić
Antrenor: Stefano Pioli