INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - AL AIN 4-1

REAL MADRID - AL AIN 4-1 // FOTO Real Madrid, campioana lumii! Solari câștigă primul trofeu

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 decembrie 2018 20:48

Real Madrid a câștigat fără emoții finala Campionatului Mondial al Cluburilor, campioana Europei impunându-se fără emoții în finală în fața lui Al Ain, 4-1.

Asaltul madrilenilor și-a găsit pentru prima oară finalitate în minutul 14. Luka Modric a înscris după pasa lui Karim Benzema, reușind primul gol după ce a primit Balonul de Aur.

Avantajul madrilenilor a fost majorat în minutul 60, atunci când Marcos Llorente a înscris cu un gol superb: șut fără preluare de la 20 de metri.

Ca în orice finală majoră importantă, pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Sergio Ramos, acesta reușind să înscrie cu capul în minutul 79.

Ultimele minute ale partidei au fost spectaculoase: Shiotani a punctat pentru Al Ain în minutul 86, iar Real a mai înscris o dată în minutul 90+1, după autogolul lui Nader.

S-a terminat 4-1, iar Santiago Solari își adjudecă primul trofeu important pe banca Realului.

Direct în istorie!

Real Madrid a devenit cea mai titrată formație din istoria competiției în actualul format. Madrilenii au 4 trofee acum, în 2014, 2016, 2017 și 2018, record unic în fotbalul internațional.

Real Madrid - Al Ain 4-1
Au marcat: Modric '14, M. Llorente '60, S. Ramos '79, a.g Nader '90+1 / Shiotani '86

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Modric, Llorente - Lucas, Bale, Benzema
Rezerve: Navas, Casilla, Vallejo, Nacho, Casemiro, Valverde, Odriozola, Isco, Reguilon, Ceballos, Vinicius
Antrenor: Santiago Solari

Al Ain: Eisa - Ahmad, Ismail Ahmed, Fayez, Shiotani - Barman, Abdulrahman, Tongo Doumbia - El Shahat, Caio - Berg
Antrenor: Zoran Mamic

Arbitru: G. Rocchi (Italia)
Stadion: Zayed Sports City Stadium (Abu Dhabi)

Real Madrid a învins-o în semifinale pe Kashima Antlers, în timp ce Al Ain a ajuns în ultimul act după ce a trecut la penalty-uri de River Plate.

Argentinienii i-au învins în finala mică pe japonezii de la Kashima Antlers, 4-0 (Zuculini 24, Martinez 73, 90+3, Borre 88 pen.).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”