INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ALAVES 3-0

REAL MADRID - ALAVES // A patra victorie consecutivă pentru Real Madrid! Urmează EL CLASICO în 3 zile

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 februarie 2019 19:29

Real Madrid continuă forma bună și a legat și a 4-a victorie consecutivă în La Liga. Elevii lui Santiago Solari au trecut de Deportivo Alaves, scor 3-0.

„Galacticii” au controlat fără probleme prima repriză și în primele 20 de minute expediaseră deja 5 șuturi la poartă, având două ocazii mari, prin Benzema și Regulion.

Acesta din urmă a fost cel care a pasat în 6 metri la golul care a deschis scorul. I-a pus perfect mingea lui Benzema, iar francezul a înscris cu sânge rece.

Gazdele și-au sufocat adversarul în prima repriză, însă reușita lui Benzema avea să fie singura a primei părți.

În a doua parte a jocului Alaves a încercat mai mult și chiar a avut două șanse de a marca prin Burgui și Joni.

Golul a picat până la urmă tot în poarta oaspeților. În minutul 80, Junior Vinicius a recuperat o minge în propria jumătate, a inițiat un atac, a schimbat partea până la Asensio, iar acesta i-a returnat mingea brazilianului în careul oaspeților.

Atacantul lui Real Madrid n-a făcut decât să pună latul și să înscrie cu ușurință, aducând victoria echipei sale. În prelungiri, Mariano Diaz, intrat pe teren în minutul 75, l-a învins și el pe Pacheco.

Madrilenii ajung la 42 de puncte și profită din plin de pașii greșiți ai celor de la Barcelona și Atletico Madrid. Rămân însă pe 3, la două lungimi de Atletico și 8 de rivala Barcelona, pe care o întâlnesc miercuri, de la 22:00, în Cupa Regelui.

CLASAMENT LA LIGA

real madrid

***

FINAL REAL MADRID - ALAVES 2-0 (Benzema 30, Vinicius 80)

AICI LIVETEXT PARTIDA!

CLICK PENTRU VIDEO!

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Odriozola, Nacho, Ramos, Reguilon - Modrici, Casemiro, Ceballos - Bale, Benzema, Vinicius
Rezerve: Navas, J. Sanchez, Marcelo, M. Llorente, Mariano Diaz, Asensio, Isco

Alaves: Pacheco - Vigaray, Maripan, Laguardia, Duarte - Wakaso, Pina, Garcia - Burgui, Calleri, Jony
Rezerve: A. Dominguez, A. Blanco, Guidetti, A. Marin, X. Navarro, A. Parera, D. Rolan

***

Real Madrid are 39 de puncte și este pe locul 3, iar dacă ar câștiga azi ar veni la două puncte de Atletico și 8 de Barcelona.

Real Madrid nu se va putea baza pe Carvajal și Varane, ambii suspendați, în timp ce oaspeții nu-i pot folosi pe Inui și Ely. În tur Alaves s-a impus la limită, 1-0.