INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO 3-1

FOTO Gestul făcut de Benzema a aprins spiritele pe rețele: „Mentalitate de echipă mică”

Real Madrid - Atletico Madrid/ foto: Guliver/GettyImages +5   FOTO
Real Madrid - Atletico Madrid/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 27 ianuarie 2023 18:00 / Actualizat vineri, 27 ianuarie 2023 18:07

Real Madrid a câștigat cu Atletico Madrid, 3-1 după prelungiri, și s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei. Microbiștii au remarcat un detaliu interesant la căpitanul Karim Benzema

După meci, pe rețelele de socializare au apărut imagini cu Benzema care ținea fanionul cu Atletico în fața lui, vizibil, în timp ce căpitanul lui Atleti, Koke, l-a ascuns la spate.

Microbiștii au remarcat că nu e prima dată când francezul procedează așa. În fotografii de la Supercupa Spaniei, Benzema ține la fel fanionul, în timp ce Busquets îl ascunde la spate.

„Mentalitate de echipă mică”, „Imaginile astea definesc mentalitatea fiecărui club”, „Mândri că nu suntem ca voi”, au comentat fanii Realului pe Twitter, care s-au războit apoi online cu rivalii.

Real Madrid, revenire de senzație cu Atletico » „Albii” sunt în semifinalele Cupei Spaniei după un meci-spectacol

Morata a deschis scorul împotriva fostei sale echipe la capătul unei faze colective de excepție. Griezmann i-a pasat lui Koke, mijlocașul a „aruncat” mingea peste apărarea adversă până la Molina, care a centrat din prima în fața porții, unde se afla Morata. Atacantul a împins fără emoții mingea în poarta lui Courtois.

Real a avut o ocazie importantă de egalare în minutul 30, din fază fixă. Kroos a centrat periculos, însă Militao a lovit greșit mingea, din fața porții. „Albii” au primit o lovitură importantă înainte de pauză, când Mendy a suferit o accidentare musculară. În locul său a intrat mijlocașul Dani Ceballos, iar fundaș stânga a trecut Camavinga, un alt mijlocaș.

În repriza secundă, Real a fost mai incisivă în atac și a forțat egalarea. Vinicius a ratat o ocazie uriașă în minutul 57. Șutul lui Benzema a fost respins în față de Oblak, mingea a ajuns la Vini, care s-a mișcat greu și a fost deposedat de un fundaș advers.

VIDEO. Rodrygo a trimis meciul în prelungiri, după un gol superb

Ancelotti a riscat pe final, i-a introdus pe Rodrygo și Asensio. Pe fondul jocului haotic, Rodrygo a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat 3 adversari și a șutat cu exteriorul la colțul scurt. Oblak nu a avut replică și albii au egalat ('79). Doar 5 minute mai târziu, Griezmann putea decide meciul.

Francezul a șutat cu stângul mult peste poartă, din poziție de 1 la 1 cu Courtois, iar derby-ul a avut nevoie de prelungiri pentru a fi decis.

VIDEO. Real Madrid a întors meciul în prelungiri

Vinicius nu a făcut un meci deosebit, dar a contribuit la eliminarea lui Savic. Muntenegreanul a văzut două galbene în două minute, primul pentru un conflict cu Vini, al doilea pentru un fault dur.

Real a profitat de omul în plus și a trecut în avantaj. Asensio a centrat din dreapta, Vinicius a luftat, iar mingea a ajuns la Benzema. Balonul de Aur a șutat la colțul scurt și l-a învins pe Oblak.

VIDEO. Vinicius a pus cireașa pe tort cu un gol la ultima fază

Vinicius a punctat în cele din urmă, după ce în primele 90 de minute nu s-a lipit la gol. A marcat chiar la ultima fază, cu un șut plasat.

FINAL. Real Madrid - Atletico Madrid 3-1

+1 FOTO

Real Madrid - Atletico Madrid, echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Rudiger, Mendy - Camavinga, Kroos, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius Jr
Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Hazard, Asensio, Odriozola, Ceballos, Mariano, Mario Martin, Tobias
Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico: Oblak - Molina, Savic, Hermoso, Reinildo - Koke, De Paul, Lemar, Griezmann - Correa, Morata
Rezerve: Grbic, Gimenez, Reguilon, Felipe, Witsel, Kondogbia, Saul, Carrasco, Barrios, Depay, Carlos Martin
Antrenor: Diego Simeone

3goluri în 7 meciuri i-a dat Morata lui Real Madrid (2 la Juventus și 1 la Atletico)

Stadion: Santiago Bernabeu
Arbitru: Cesar Soto Grado

Pep îi pune pe jar pe catalani: „Dacă m-ar suna Barcelona, m-aș duce”

Marcus Rashford: 10 goluri în 10 meciuri după Mondial. Forma carierei!