INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Real Madrid - Sevilla 2-2 » Spectacol total în La Liga! Real ratează șansa de a urca pe primul loc

Real Madrid - Sevilla, live pe GSP.ro // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 mai 2021 21:04 / Actualizat duminica, 09 mai 2021 23:59

Real Madrid a ratat șansa de a trece pe locul 1 în La Liga, după 2-2 cu Sevilla.

În minutul 12, Karim Benzema a sărbătorit deschiderea scorului, dar golul înscris de francez cu capul a fost anulat cu ajutorul video-arbitrajului, din moment ce Alvaro Odriozola, pasator decisiv la gol, era în poziție de ofsaid.

La 10 minute distanță, golul a venit în cealaltă poartă. Fernando a preluat în careu după pasa cu capul a lui Rakitic, l-a „culcat” elegant pe Casemiro și a trimis pe lângă Thibaut Courtois. Real Madrid a alergat după egalare până la pauză, fără succes.

Marco Asensio a egalat pentru Real Madrid

În partea a doua, Real a jucat mai bine, sufocându-și adversara în multe momente de joc. În minutul 65, Vinicius Jr. a ratat cea mai mare ocazie a meciului, când a trimis în bară din 5 metri după două pase superbe ale lui Luka Modric și Toni Kroos.

Madrilenii nu au regretat prea mult acea ratare, pentru că în minutul 67 Marco Asensio a egalat, cu un șut din prima, la „scurt”, după o pasă a lui Kroos.

A urmat un moment uluitor. După un corner al andaluzilor, Karim Benzema a scăpat pe contraatac, a ajuns în careul advers unde l-a driblat pe Bono, fiind apoi doborât de portarul Sevillei. „Centralul” Jose Munuera a dictat penalty, dar a întors uluitor faza la sugestia arbitrilor din camera VAR și le-a oferit penalty andaluzilor!

Asta pentru că în faza premergătoare faultului asupra lui Benzema, Eder Militao, fundașul Realului, comisese henț în propriul careu. Ivan Rakitic a transformat lovitura de la punctul cu var fără emoții, dar ultimul cuvânt le-a aparținut tot „albilor”.

Hențul comis de Eder Militao a adus un penalty pentru Sevilla

În 90+4, Toni Kroos a șutat de la distanță, iar mingea a fost deviată decisiv de Eden Hazard, în poartă.

Madrilenii urcă pe 2, cu 75 de puncte, două sub Atletico. Sevilla, locul 4, urcă la 71 de puncte.

Real Madrid - Sevilla 2-2

Real Madrid - Sevilla, echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Odriozola, Nacho, Militao, Marcelon – Modric, Kroos, Casemiro – Valverde, Benzema, Vincius
Rezerve: Lunin, Altube, Asensio, A, Blanco, M. Guttierez, Isco, Hazard, Mariano, Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Sevilla: Sevilla: Bono – Navas, Kounde, Diego Carlos, Acuna – Rakitic, Fernando, Jordan – Suso, Ocampos, Gomez
Rezerve: Vaclik, Diaz, De Jong, En Nesyri, Escudero, Gomez, Gudelj, Rekik, Oscar, Torres, Vasquez, Vidal
Antrenor: Julen Lopetegui

Mai multe știri din La Liga:

Ramos s-a dat de gol » Gesturile care dau indicii despre echipa la care ar putea juca

Messi, dezastru în meciurile esențiale: niciun gol, niciun assist în 4 confruntări cu Atletico și Real!