INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - SEVILLA 2-1

REAL MADRID - SEVILLA 2-1 // VIDEO+FOTO » Casemiro, eroul lui Real Madrid! Brazilianul a reușit prima „dublă” din carieră: pasă genială a lui Jovic

Articol de - Publicat sambata, 18 ianuarie 2020 15:12

Real Madrid a învins-o pe Sevilla, scor 2-1 (Casemiro '58, '69 / De Jong '64), în etapa #20 din La Liga.

Real Madrid tocmai cucerise Supercupa Spaniei. Un impuls de încredere pentru albi, dar Zidane nu putea folosi mulți titulari: Ramos, Valverde, Bale, Hazard, iar Benzema era pe bancă (a intrat în minutul 62).

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

Casemiro, prima „dublă” din carieră pentru Real Madrid

În față, Sevilla, viitoarea adversară a CFR-ului în Europa League, echipa cu cel mai bun parcurs în deplasare din LaLiga 2019-2020 (20 de puncte din 30 posibile până la acest meci). Care pierduse însă ultimele 12 partide pe „Bernabeu".

Julen Lopetegui, demis de Real sezonul trecut, voia revanșa. S-a bucurat când Luuk de Jong a deschis scorul (29). VAR a anulat golul, pentru un fault al lui Gudelj asupra lui Militao în faza reușitei. O decizie ce l-a enervat la culme pe Lopetegui, care urla la pauză: „E o rușine!".

+12 FOTO

„Los Blancos” au punctat primii, după o acțiune-show. Călcâi Jovic, „scăriță" Casemiro. 1-0 (58). Și, chiar dacă Sevilla a profitat de o altă eroare a defensivei madrilene (cu Varane la meciul 300), egalând prin De Jong (64), gazdele au punctat din nou.

Casemiro a fost eroul zilei. Excelentă lovitură de cap, 2-1 (69). Prima „dublă" a brazilianului la Real Madrid!

Real Madrid - Sevilla 2-1

• Au marcat: Casemiro '58, '69 / De Jong '64

Real Madrid: Courtois - D. Carvajal, Varane, Militao, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas Vasquez, Jovic, James
Rezerve: Areola, Benzema, Nacho, Isco, Brahim Diaz, Mendy, Vinicius
Antrenor: Zinedine Zidane

Sevilla: Vaclik - Navas, Kounde,  Diego Carlos, Reguilon - Banega, Fernando, Gudelj - Vazquez, de Jong, Munir
Rezeve: Bono, Carrico, Nolito, En Nesyri, Escudero, Rony Lopes, Oliver
Antrenor: Julen Lopetegui

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”