INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS

Record istoric pentru Buffon » A depășit numărul de minute all-time fără gol primit în Serie A

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2016 17:28

Gianluigi Buffon, portarul lui Juventus Torino, a stabilit duminică un nou record. Italianul a stabilit o nouă bornă în ceea ce privește numărul de minute fără gol primit în Serie A.

Cel care conducea topul până acum era Sebastiano Rossi (AC Milan), care reușise să mențină poarta intactă timp de 929 de minute în anii 1990.

Buffon mai avea o simplă formalitate de îndeplinit înainte meciului de duminică împotriva lui Torino.

Goalkeeperul trebuia să nu ia gol în primele patru minute pentru a-l depăși pe Rossi. Ultimul meci în care Buffon primise gol a fost pe 10 ianuarie, când Juventus a câștigat cu Sampdoria, 2-1.

974 de minute
au trecut de când Buffon a luat gol. Recordul a fost stabilit în meciul cu Torino, când portarul italian a primit gol de la Belloti în minutul 48 din penalty. Juventus a câștigat până la urmă cu 4-1