INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RIVER PLATE - BOCA JUNIOR

RIVER PLATE - BOCA JUNIORS. VIDEO+FOTO NEBUNIE în Superclasico! River întoarce finala cu Boca și câștigă Copa Libertadores în prelungiri

Articol de - Publicat duminica, 09 decembrie 2018 17:25

RIVER PLATE - BOCA JUNIORS 3-1 (d. prel.). River Plate a câștigat Copa Libertadores după un meci nebun cu Boca Juniors disputat pe ”Santiago Bernabeu”. În tur, scorul fusese 2-2.

Haosul de pe străzile din Buenos Aires, când autocarul lui Boca Juniors a fost atacat de ultrașii lui River, au forțat mutarea primului Superclasico din finala Copei Libertadores în Europa! Aproape 80.000 de fani au umplut ” Santiago Bernabeu”. Printre ei și-au făcut prezența și numeroase vedete din fotbalul mondial. În fruntea listei a fost, evident, Lionel Messi, starul Barcelonei fiind primit cu aplauze pe stadionul rivalei Real Madrid. (Detalii AICI)

Boca a controlat prima repriză și a încheiat-o cum nu se putea mai bine. În minutul 44, Benedetto a scăpat singur cu Armani după un contraatac rapid și a deschis scorul. River a preluat frâiele după pauză și a răspuns prin execuția lui Pratto (68). N-a avut însă forța să dea lovitura decisivă și, cum nu contează numărul golurilor marcate în deplasare, s-a intrat în prelungiri.

Boca a primit o lovitură dură în minutul 92, când Barrios a văzut al doilea ”galben” și a fost trimis la vestiare. River a continuat să pună presiune, iar în partea a doua a prelungirilor a dat lovitura. O fază genială cu pase succesive la marginea careului și un șut perfect al lui Quintero i-au adus cu un pas mai aproape de trofeu (109).

Trimis pe teren abia în minutul 111, Carlos Tevez n-a putut s-o ajute prea mult pe Boca. Jara a izbit bara cu două minute înainte de final, ultima șansă de a trimite meciul la penalty-uri. În minutul 120+2, portarul Andrada a urcat în careu la o lovitură de colț bătută prost, iar River a dat lovitura decisiv pe contraatac prin Martinez.

River Plate bifează astfel al PATRULEA succes în Copa Libertadores, după trofeele câștigate în 1986, 1996 și 2015. Rivala Boca mai are un avans de numai două titluri, impunându-se în șase rânduri (1977, 1978, 2000, 2001, 2003 și 2007).

RIVER PLATE - BOCA JUNIORS 3-1 (Pratto 68, Quintero 109, Martinez 120+2 / Benedetto 44)

FINAL

Min 120+2 - GOOOL RIVER! Martinez înscrie în poarta goală după un contraatac rapid, profitând de urcarea portarului Andrada în careul advers la o lovitură de colț

Min 109 - GOOOL RIVER! Quintero înscrie cu un șut perfect de la marginea careului, după o serie de pase care au destabilizat apărarea lui Boca

Min 92 - ROȘU BOCA! Barrios primește al doilea cartonaș galben după ce calcă un adversar și este ELIMINAT!

Min 90 - Și manșa secundă s-a încheiat la egalitate! AVEM PRELUNGIRI!

Min 68 - GOOOL RIVER! Pratto egalează cu o execuție superbă din centrul careului

Min 44 - GOOOL BOCA! Benedetto scapă singur cu portarul după un contraatac rapid și înscrie cu un șut pe lângă Armani