INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / JUVENTUS - BOLOGNA 1-1

Scîrţîie

Articol de - Publicat luni, 28 septembrie 2009 00:00

Trupa lui Ferrara n-a profitat de pasul fals al campioanei şi a fost egalată în prelungiri la Torino, ratînd revenirea în frunte

Juventus a risipit ieri ocazia de a se urca din nou la şefie, după ce s-a împiedicat (1-1) de Bologna, chiar pe "Olimpico". Trebuia s-o păţească însă trupa lui Ferrara, al cărei joc n-a convins, ba chiar a suferit, doar paradele lui Buffon reuşind să evite alte posibile surprize.

Cu Diego refăcut, "bianconerii" au căzut în greşeala de a crede rezolvat meciul după al doilea gol al lui Trezeguet în 3 zile, francezul finalizînd simplu după slalomul lui Zebina. Bologna n-a cedat şi a cerut penalty la henţul lui Molinaro. Ba a şi înscris, însă autogolul lui Chiellini a fost corect anulat pentru ofsaid. Iar după pauză, acelaşi stoper torinez l-a salvat pe Buffon, respingînd de pe linie şutul lui Di Vaio, apoi şi Guana a trecut pe lîngă egalare.

Chiar aşa, Juve, care-i trimisese la repaus pe Diego şi Amauri, putea lichida socotelile dacă bara nu-i refuza golul lui Camoranesi, cap din 4 metri în minutul 86! În prelungiri însă, Buffon n-a mai făcut minuni şi nou intratul Adailton a marcat, speculînd gafa lui Molinaro.