INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - ATALANTA 4-1

NAPOLI - ATALANTA 4-1. VIDEO + FOTO Lecție de fotbal predată de Gattuso! Napoli a urcat pe podium în Serie A

Napoli a reușit o repriză de vis în duelul cu Atalanta, marcând 4 goluri din 12 șuturi trimise pe spațiul porții. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2020 17:02 / Actualizat sambata, 17 octombrie 2020 19:32

Napoli a învins-o pe Atalanta, scor 4-1. Formația lui Gattuso a marcat toate golurile în prima repriză.

Napoli - Atalanta, derby spectaculos în Serie A

Atalanta, cea mai ofensivă formație din Italia, începea etapa din postura de lider. Câștigase primele 3 meciuri și avea un golaveraj de 13-5. A fost luată însă prin surprindere de strategia gândită de Gattuso.

Napoli a început un pressing avansat, iar deschiderea scorului a venit în minutul 23, Mexicanul Hirving Lozano a trimis mingea în poarta goală, din 6 metri. Tot el a dublat avantajul în minutul 27, cu un șut plasat, de la 15 metri.

+4 FOTO

Cea mai frumoasă reușită a partidei a venit în minutul 30, de la Politano. Mijlocașul italian a tras necruțător, cu stângul, din afara careului. Victor Osimhen, starul transferat pe bani grei în această vară, a semnat primul gol în Serie A, în minutul 43, chiar dacă a alunecat în momentul execuției. Golul de onoare al bergamascilor a fost semnat de atacantul olandez Sam Lammers, în minutul 69.

12șuturi pe spațiul porții a expediat Napoli în prima repriză

Napoli și Atalanta, ambele pe podium

În urma acestui rezultat, Napoli acumulează 8 puncte și urcă provizoriu pe podiumul din Serie A. Atalanta ocupă în continuare locul secund, cu 9 puncte.

Clasament Serie A

Napoli - Atalanta 4-1

• Au marcat: Lozano '23'27, Politano '30, Osimhen '43 / Lammers '69

Un fost câștigător de Champions League cu Liverpool a ajuns în faliment și își vinde medaliile! Cât cere pentru pentru titlul european

SERIE A. Al cincilea pozitiv la Parma! Se amână meciul cu Udinese?

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”