INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ADVERSARI

Şoc pe Allianz Arena / Bayern continuă forma slabă

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 octombrie 2008 00:00

Adversara Stelei în grupa F a Ligii Campionilor, Bayern Munchen, a remizat în această după-amiază, scor 3-3, în compania modestei Vfl Bochum, continuând seria de rezultate modeste înregistrate de bavarezi în ultima vreme.

Gazdele au deschis scorul repede, prin Daniel Van Buyten ('16), dar Kaloglu a adus o surprinzătoare egalare un sfert de oră mai târziu. Brazilianul Ze Roberto a fost din nou omul providenţial pentru trupa lui Jurgen Klinsmann (dupa golul cu Lyon din Liga Campionilor), reuşind o dublă în minutele 45 şi 68. Deşi partida părea că se îndreaptă spre un succes previzibil al lui Bayern, Bochum a reuşit o egalare spectaculoasă, prin golurile marcate de Dabrowski ('83) şi Grote ('85). Munchenezii n-au reuşit să se trezească din şoc, partida încheindu-se cu scorul de 3-3.

Antrenorul Jurgen Klinsmann a folosit următoarea formulă: Rensing - Oddo, Lucio, Van Buyten, Lahm - Demichelis - Schweinsteiger (Sosa 69), Ze Roberto (Borowski 78), Ribery - Toni, Klose (Podolski 69).

Bayern are doar 9 puncte după 7 etape, aflându-se în a doua jumătate a clasamentului din Bundesliga!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”