INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

SOUTHAMPTON - MANCHESTER CITY 1-3 // VIDEO + FOTO Echipa lui Guardiola nu renunță la lupta pentru titlu și e gata de meciul cu Liverpool!

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 decembrie 2018 18:12

Manchester City s-a impus în deplasarea de la Southampton, scor 3-1, și revine pe poziția secundă în Premier League.

Pep Guardiola și-a trimis în teren toate armele și a ordonat un iureș ofensiv încă din primele clipe ale partidei de pe St. Mary. Cei doi Silva au colaborat la prima reușită, în minutul 10, la finalizare fiind spaniolul David. Căpitanul gazdelor, Pierre-Emile Hojbjerg, a egalat surprinzător în minutul 37.

"Cetățenii" și-au revenit rapid din buimăceală. Raheem Sterling a provocat autogolul lui Ward Prowse în minutul 45, iar Kun Aguero a stabilit scorul final al partidei în al treilea minut de prelungire al primei părți. Partea secundă a fost una dominată de durități, apogeul fiind în minutul 85, când Hojbjerg a văzut direct cartonașul roșu.