INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MALLORCA-FC BARCELONA 0-3

Suporteri de lux » Barcelona a învins Mallorca cu 3-0 sub privirile lui Rafa Nadal şi Alberto Contador

Rafael Nadal a mers la meciul Barcelonei Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 27 februarie 2011 00:21

FC Barcelona a obţinut o nouă victorie în Primera Division, impunîndu-se, în deplasare, cu 3-0, în faţa celor de la Mallorca. Deşi a avut probleme de lot, Pep Guardiola, care nu s-a putut baza pe Valdés, Xavi, Puyol, Jeffren şi Alves, a reuşit să improvizeze un lot de 11 jucători care a reuşit să aducă încă trei puncte.

Lionel Messi a deschis scorul, în minutul 37, după ce a marcat un gol superb, cu capul, avantajul a fost majorat de David Villa, în minutul 57, în timp ce Pedro a înscris golul cu numărul trei, cu un şut perfect de la 18 m.

În tribunele stadionului Iberostar s-au aflat două nume importante din sportul mondial. Partida a fost urmărită de liderul mondial în clasamentul ATP, Rafael Nadal şi de Alberto Contador, triplul cîştigător al Turului Franţei.

Record istoric pentru Barcelona care ajunge la 19 meciuri consecutive în deplasare fără înfrîngere.

Tridentul Messi-Villa-Pedro a ajuns la 83 de goluri marcate în acest sezon.

Villa este al patrulea jucător din istoria Primerei Division care reuşeşte să marcheze în patru etape consecutive.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”