INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Titlul din La Liga merge la Madrid, Barcelona e out din luptă! » Clasamentul înaintea ultimei etape

Atletico e favorită la titlu înainte de ultima etapă FOTO: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Atletico e favorită la titlu înainte de ultima etapă FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 mai 2021 21:31 / Actualizat duminica, 16 mai 2021 22:09

La Liga are parte de un final de-a dreptul dramatic. În penultima etapă a sezonului, Atletico Madrid a murit și a înviat de mai multe ori în meciul cu Osasuna, dar a obținut victoria care o duce și mai aproape de titlu (2-1). Real Madrid s-a impus la Bilbao (1-0), în timp ce Barcelona a pierdut pe teren propriu cu Celta Vigo (1-2) și e OUT din cursa pentru titlu.

Atletico, Real și Barcelona au jucat toate de la aceeași oră, iar dramatismul n-a lipsit din nicio partidă. Echilibrul a persistat pe toate cele trei stadioane la pauză. Cel mai surprinzător rezultat după primele 45 de minute a fost pe Camp Nou, unde Barcelona și Celta Vigo se aflau la egalitate, 1-1

Repriza secundă a fost interzisă cardiacilor. Prima pe tabla de șah a mutat Real, care a deschis scorul cu Bilbao prin Nacho (minutul 68).

Atletico, considerată favorită la titlu înainte de această etapă, a trecut de la agonie la extaz: două goluri i-au fost anulate pe motiv de ofsaid, iar apoi Osasuna a deschis scorul (minutul 76).

Atletico Madrid, revenire incredibilă cu Osasuna. Barca e OUT!

Ultimele 10 minute au adus izbăvirea pentru echipa lui Simeone, exact când astrele păreau că s-au aliniat pentru Real Madrid. Renan Lodi a egalat pentru Atleti în minutul 82, iar Luis Suarez a adus victoria în minutul 88. Pe Camp Nou, Celta Vigo a înscris din nou și i-a scos definitiv din luptă pe catalani.

CALCULE: Final incendiar în La Liga

Lupta pentru titlu rămâne o afacere în doi între Atletico și Real în ultima etapă Atleti e pe primul loc, cu 83 de puncte, urmată de Real, cu două puncte mai puțin. În ultima etapă, trupa lui Zidane joacă pe teren propriu cu Villarreal, în timp ce Atletico are meci la Valladolid, echipă implicată în lupta pentru retrogradare. În caz de egalitate de puncte, titlul merge în vitrina de pe Bernabeu, Real având avantaj în raportul meciurilor directe.

Meciurile din ultima etapă din La Liga se joacă duminica viitoare, de la ora 19:00.

FINAL: Atletico Madrid - Osasuna 2-1

• Au marcat: Renan Lodi 82, L. Suarez 88 / Budimir 76
  • Vezi AICI live+statistici!
  • În minutul 59, Atletico reușise să deschidă scorul, prin Savic. Reușita muntenegreanului a fost anulată de VAR pentru o poziție de ofsaid.

Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Felipe, Hermoso - Llorente, Koke, Saul, Carrasco - Correa, L. Suarez
Antrenor: Diego Simeone

Osasuna: Herrera - Ramalho, Garcia, Garcia, Cruz - Barja, Moncayola, Brasanac, Jony Garcia - Budimir
Antrenor: Jagoba Arrasate

FINAL: Athletic Bilbao - Real Madrid 0-1

Bilbao: Simon - de Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - Berenguer, Garcia, Vencedor, Morcillo - I. Williams, Sancet
Antrenor: Marcelino Garcia Toral

Real Madrid: Courtois - Odriozola, Militao, Nacho, Gutierrez - Valverde, Casemiro, Modric - Rodrygo, Benzema, Junior Vinicius
Antrenor: Zinedine Zidane

FINAL: Barcelona - Celta Vigo 1-2

Barcelona: ter Stegen - Araujp, Pique, Lenglet - Busquets - Dembele, Moriba, Pedri, Alba - Griezmann, Messi
Antrenor: Ronald Koeman

Celta Vigo: Villar - Vazquez Comesana, Aidoo, Araujo, Caricol - Beltran - Mendez, Suarez, Nolito - Aspas, Mina
Antrenor: Eduardo Coudet

Atletico, Real și Barcelona luptă pentru titlu în penultima etapă din La Liga. FOTO: Guliver/Getty Images
+9 FOTO

Pleacă Lewandowski de la Bayern după ce a egalat recordul lui Gerd Muller? Destinația surpriză anunțată de L'Equipe

VIDEO Ianis Hagi, primele declarații după ce a ieșit campion cu Rangers: „Am simțit gustul succesului, iar acum suntem înfometați”