INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUSTRIA

Tuşierul le-a stricat sărbătoarea celor de la Salzburg, semnalizînd un ofsaid discutabil

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 mai 2010 00:00

Formaţia austriacă Red Bull Salzburg şi-au văzut spulberat visul de a sărbători titlul de campioană după ce, în minutul 94, golul care le-ar fi adus trofeul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Apărătorul nigerian rabiu Afolabi a reluat cu capul, după o lovitură liberă, dar cînd jucătorii alergau să celebreze golul, asistentul de pe acea parte a ridicat steagul, semnalînd o poziţie de ofsaid, spre stupoarea celor de la Salzburg.

Salzburg avea nevoie de cel puţin un punct pentru a cîştiga titlul, cînd Zlatko Januzovic a marcat dintr-o lovitură liberă în al doilea minut al prelungirilor şi le-a administrat singura înfrîngere acasă din acest sezon.

Antrenorul Huub Stevens şi alţi oficiali de la Salzburg au protestat furioşi la adresa arbitrului, cînd acesta părăsea terenul de joc, la finalul partidei.

Reluările TV au arătat că alt jucător se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid, dar nu părea a fi implicat în faza respectivă.

Salzburg se află cu un punct înaintea celor de la Austria Viena şi la 3 de Rapid Viena, care a învins pe Sturm Graz cu 4-1, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”