Ultimele noutăţi din fotbalul internaţional

Articol de GSP - Publicat luni, 25 august 2008 00:00

STRANIERI

A revenit Nico
Accidentat la începutul lunii la tendonul lui Ahile, Daniel Niculae s-a refăcut şi a jucat ieri primul său meci oficial în acest sezon. Totuşi, antrenorul lui Auxerre, Jean Fernandez, n-a vrut să rişte, trimiţîndu-l pe gazon de-abia după pauză pe “tricolor” în faţa lui Nice. Niculae a dinamizat jocul gazdelor, dar scorul a rămas neschimbat: 0-1.

STRANIERI

Mutu discriminat
Avocatul italian Marco Montanari, care îi reprezintă interesele lui Mutu în “cazul Chelsea”, a de­cla­rat că jucătorul e victima discri­mi­nării: “Pentru că e român, mi se pare clar că n-a fost decît o răzbunare fără temei legal, cu singurul scop de a-l distruge”. FIFA a anunţat acum 11 zile că Mutu trebuie să achite 17,17 milioane de euro drept daune de imagine adu­se clubului londonez, după ce a fost depistat pozitiv cu cocaină la un control inopinat în octombrie 2004.

RUSIA

Petre, primul gol
Florentin Petre a marcat sîmbătă în premieră pentru Terek, care a învins-o la Groznîi (2-1) pe Lokomotiv Moscova. Integralist, la fel ca Andrei Mărgăritescu, “Peter” a deschis scorul (23). Al treilea român din formaţia cecenă, Daniel Pancu, a fost schimbat în minutul 79, după ce a primit cartonaş galben, în timp ce, la oaspeţi, Florin Cociş a jucat pe toată durata partidei.

UCRAINA

Căpitanul marcator
Tiberiu Ghioane a asigurat sîmbătă triumful lui Dinamo Kiev (2-0) pe terenul concitadinei Arsenal. După ce Bangoura deschisese rapid scorul, căpitanul oaspeţilor a punctat în minutul 79, reuşind al 21-lea gol de cînd evoluează în campionatul Ucrainei, şi a rămas în teren pînă la final. Dinamo Kiev a urcat pe locul secund, cu 13 puncte după 6 etape.

ITALIA

S-a făcut!
Pînă la urmă, Andrei Şevcenko se întoarce la AC Milan. După ce negocierile păreau să fi eşuat, în momentul în care Chelsea a cerut 15 milioane de euro pentru atacantul ucrainean, a intervenit Silvio Berlusconi. Patronul “rossonerilor” l-a convins pe Abramovici să-l împrumute gratuit un sezon pe Şevcenko, care a şi ajuns ieri la Milano pentru vizita medicală.