INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - M'GLADBACH 2-1

Van Gaal: "Datorită portarului am reuşit să intrăm la egalitate la pauză!"

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 decembrie 2009 00:00

Tehnicianul lui Bayern Munchen, Louis van Gaal, a declarat în urma succesului cu Borussia Monchengladbach, scor 2-1, din prologul etapei a 15-a din Bundesliga, că elevii săi s-au dăruit exemplar pentru a câştiga partida disputată pe Allianz Arena, informează site-ul oficial al clubului.

"Sunt foarte fericit, pentru că am obţinut o victorie importantă împotriva unei echipe solide şi ambiţioase. Gladbach a jucat mai bine în prima repriză, când ne-a pus în dificultate prin acţiunile purtate în viteză de oamenii din linia a doua.

Datorită intervenţilor salutare ale portarului nostru, scorul a rămas egal până la pauză. În a doua parte am schimbat tactica şi am început să controlăm jocul, iar golul pe care l-am marcat a fost pe deplin meritat. Am obţinut o victorie muncită şi sunt mulţumit de efortul pe care l-au făcut elevii mei pentru a câştiga această confruntare", a spus antrenorul olandez al grupării bavareze.

Vicecampioana Germaniei, Bayern Munchen, s-a impus, vineri seară, pe teren propriu, scor 2-1, în faţa Borussiei Monchengladbach şi a urcat, provizoriu, pe locul trei în clasament. Gazdele au deschis scorul prin atacantul Mario Gomez (19), iar oaspeţii au egalat în urma reuşitei apărătorului central Roel Brouwers (28). Golul victoriei a fost marcat cu 15 minute înainte de finalul partidei de fundaşul în vârstă de 20 de ani, Holger Badstuber.