INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FLASH

Vezi ultimele noutăţi din fotbalul internaţional!

Articol de GSP - Publicat luni, 08 martie 2010 00:00

GERMANIA. Au căzut ultimele bastioane
Week-end negru pentru singurele echipe din marile campionate ale Europei ce erau neînvinse pînă acum. Ieri, FC Nurnberg a pus capăt seriei lui Bayer Leverkusen (3-2) la 24 de meciuri fără eşec în Bundesliga. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, "dublă" Choupo Moting, şi cu 3-0 în minutul 55. Kiessling şi Helmes au adus apoi scorul la 2-3, dar, deşi au avut încă un sfert de oră la dispoziţie, "farmaciştii" n-au reuşit să mai înscrie. În Olanda, PSV Eindhoven a încasat şi ea prima înfrîngere din acest campionat: 1-2 cu NAC Breda. Dacă Leverkusen a căzut pe locul 3 în clasament, PSV a rămas lider în Eredivisie.

FĂRĂ SCHIMBĂRI. "Nu" tehnologiei video
Reuniunea anuală a International Board, singurul organ autorizat să modifice legile jocului, n-a adus nici o schimbare. FIFA s-a opus categoric introducerii tehnologiei video pentru a rezolva fazele controversate şi i s-a făcut pe plac. Nici în ceea ce priveşte introducerea a doi arbitri suplimentari, de careu, nu s-a luat o hotărîre. Iniţiativa preşedintelului UEFA, Michel Platini, experimentată în preliminariile Ligii şi în faza grupelor Europa League, a rămas să fie discutată în cadrul unei şedinţe programate pe 18 mai. Nici un cuvînt despre ideea preşedintelului FIFA, Sepp Blatter, care voia abrogarea ofsaidului.

PALERMO - LIVORNO 1-0. Goian, ce ratare!
Dorin Goian a irosit aseară şansa primului său gol în Serie A. Revenit între titularii lui Palermo, fostul stelist a profitat de absenţa lui Migliaccio şi a jucat fundaş dreapta în meciul cîştigat (1-0) cu Livorno. Goian a fost suveran în duelurile aeriene, a apărut şi la finalizare, ratînd o mare ocazie înaintea pauzei. Cu capul, din 2 metri, Dorin n-a putut trimite în poarta goală, ciocnindu-se cu Esposito şi avînd nevoie de îngrijiri medicale. Avertizat la o intrare tare, a rămas în teren tot meciul. Care a fost decis de eurogolul lui Miccoli, iar Palermo şi-a păstrat locul 4. Dacă ajung în grupele Ligii, Goian şi colegii vor împărţi 3 milioane de euro.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”