INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO » 19 goluri în 7 meciuri în Anglia! Supergol Sturridge, hat-trick Aguero!

Bolton - Manchester United 0-5 Foto: BBC +5   FOTO
Bolton - Manchester United 0-5 Foto: BBC

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 septembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2011 13:40

Arsenal s-a impus greu acasă în faţa nou promovatei Swansea, scor 1-0, prin reuşita lui Arshavin, din minutul 40. Cele trei puncte au reprezentat prima victorie în acest sezon a "tunarilor", după "o vară din Iad", aşa cum a descris-o managerul Arsene Wenger.

Arsenal - Swansea 1-0 VEZI AICI REZUMATUL!
Arshavin 40
ARSENAL: Szczesny; Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs; Ramsey, Frimpong (Coquelin 74), Arteta; Arshavin (Benayoun 62), Van Persie (Chamakh 81), Walcott
SWANSEA: Vorm; Williams, Taylor, Caulker, Britton; Graham, Sinclair, Dyer (Moore 84), Rangel, Allen (Dobbie 75); Agustien (Gower 64)

Everton şi Aston Villa au remizat, 2-2, într-un meci spectaculos disputat la Liverpool. Gazdele au deschis scorul, conducînd de două ori ostilităţile, dar de fiecare dată s-au văzut egalate. Osman a deschis scorul în minutul 19, dar Petrov a egalat în minutul 63. După 7 minute, Baines a făcut 2-1 din penalty, dar Agbonlahor a adus un punct pentru oaspeţi cu reuşita sa din minutul 83.

Everton - Aston Villa 2-2 VEZI AICI GOLUL 2, GOLUL 3!
Osman 19, Baines 69 pen. / Petrov 63, Agbonlahor 83
EVERTON: Howard; Hibbert, Baines, Jagielka, Distin, Coleman (Barkley 81), Bilyaletdinov (Drenthe 72), Cahill (Vellios 85),  Osman, Fellaini, Rodwell
VILLA: Given; Hutton, Warnock, Dunne, Collins, N'Zogbia (Albrighton 72), Delph (Ireland 80), Petrov, Bent, Agbonlahor, Heskey (Bannan 17)

Manchester City a învins Wigan fără drept de apel, scor 3-0, toate golurile marcate de Sergio Aguero, permiţîndu-şi să rateze chiar şi un penalty, prin Tevez. Argentinianul venit în această vară de la Atletico Madrid a avut o evoluţie de excepţie, pe lîngă hat-trick mai avînd numeroase ocazii de gol, devenind al doilea fotbalist din istoria Premier League, după Mick Quinn, care reuşeşte să marcheze de 6 ori în primele sale 4 meciuri în Anglia.

Manchester City - Wigan 3-0 VEZI AICI REZUMATUL!
Aguero 13, 63, 69
CITY: Hart, Richards, Kompany, Lescott, Clichy, Milner, Johnson, Silva, Y Toure (Razak 80), Aguero (Balotelli 71), Tevez (Nasri 61)
WIGAN: Al Habsi, Caldwell, Boyce (Stam 60), Piscu, Figueroa, Watson (Crusat 70), Moses, McArthur, Diame, Di Santo (Gomez 70), Rodallega

Rezultat surprinzător la Stoke on Trent, chiar cînd "cormoranii" îşi făceau mari speranţe, alimentaţi de jocul excelent al echipei lui Kenny Dalglish. Liverpool a pierdut însă cu 1-0, cu ocazii imense ratate de Suarez, Henderson şi Bellamy, şi un penalty refuzat în prelungiri. Singurul gol al partidei a fost marcat de Walters în minutul 21, dintr-un penalty făcut de Carragher.

Stoke City - Liverpool 1-0 VEZI AICI REZUMATUL!
Walters 21 pen.

STOKE: Begovic, Huth (Wilkinson 64), Shawcross, Upson, Wilson, Pennant, Whitehead, Delap (Palacios 71), Etherington (Jones 68), Walters, Crouch

LIVERPOOL: Reina, Jose Enrique, Agger, Carragher, Skrtel (Johnson 81), Henderson (Bellamy 67), Downing, Lucas, Adam, Suarez, Kuyt (Carroll 67)

Fernando Torres a fost lăsat pe bancă în deplasarea de pe Stadium of Light, antrenorul Villas Boas arătînd că nu se teme să renunţa la a-l titulariza pe spaniol, dacă acesta nu dă randament. Terry a deschis scorul cu un şut aproape imposibil în minutul 18, iar Sturridge, înlocuitorul lui Torres, a făcut 2-0 în minutul 51. Sunderland nu s-a predat, atacînd permanent şi pe teren, şi în tribune, fanii aruncînd cu obiecte pe gazon, aşa cum se întîmplă la mai toate meciurile, îngreunînd astfel jocul. Gazdele au înscris în prelungiri, prin Ji Dong-Won, intrat de 8 minute, dar prea tîrziu pentru a obţine măcar remiza.

Sunderland - Chelsea 1-2 VEZI AICI REZUMATUL!
Ji Dong-Won 90+1 / Terry 18, Sturridge 51
SUNDERLAND: Mignolet, Bardsley (El Mohamady 62), Brown, Richardson, Bramble, Cattermole (Wickham 65), Larsson, Gardner, Colback, Sessegnon (Ji Dong-Won 82), Bendtner
CHELSEA: Cech, Ivanovic, Cole, Bosingwa, Terry, Ramires, Lampard, Meireles, Mata (Torres 74), Sturridge (Malouda 62), Anelka (Romeu 79)

Emmanuel Adebayor a deschis scorul pentru Tottenham în meciul cu Wolverhampton, în deplasare, înscriind la debutul său pentru echipa lui Redknapp. Togolezul a reuşit astfel să marcheze la primul meci pentru toate echipele la care a jucat în Premier League, Arsenal, Manchester City şi Tottenham. După cîteva ratări, Defoe a reuşit să-şi treacă şi el numele pe tabelă, după un schimb frumos de pase cu Krankjar.

Wolves - Tottenham 0-2 VEZI AICI REZUMATUL!
Adebayor 67, Defoe 80
WOLVES: Hennessey, Stearman, Ward, Johnson, Berra, Kightly (Hammill 75), Henry, Hunt (Jarvis 75), O'Hara, Fletcher (Vokes 81), Doyle
TOTTENHAM: Friedel, Bale, Kaboul, King, Walker, Assou-Ekotto, Parker (Livermore 84), Modric, Kranjcar, Adebayor, Defoe (Giovani 89)

Campionii de la United nu i-au lăsat deloc să respire pe cei de la Bolton. Chicharito Hernandez a deschis scorul încă din minutul 5 al partidei, urmat de  un adevărat festival de goluri, cu Rooney în prim-plan, şi cu mexicanul lui Ferguson trecîndu-şi în cont încă o reuşită. "Diavolii" au stabilit astfel un nou record în Premier League, reuşind 18 goluri în primele 4 partide ale sezonului.

Bolton -  Manchester United 0-5 VEZI AICI REZUMATUL!
Hernandez 5, 58, Rooney 20, 25, 68
BOLTON: Jaaskelainen, Robinson, Cahill, Knight, Boyata, Eagles (Pratley61), Petrov, M. Davies, Reo-Coker, Davies (Ngog 65), Klasnic (Tuncay 75)
MANCHESTER: De Gea, Evra, Jones, Ferdinand, Evans (Smalling 61), Anderson, Nani, Young (Giggs 61), Cleverley (Carrick 24), Rooney, Hernandez

Playtech: BOMBĂ! Un medic celebru din România anunță când se termină pandemia de Covid-19: ‘Gata, dispare’