INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Cad recorduri! Replica Barcelonei după acel 9-1 al lui Real: echipa lui Florin Andone umilită, 0-8, și retrogradată matematic!

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 mai 2015 19:11

FC Barcelona a umilit-o pe Cordoba, 8-0, formație la care Florin Andone a evoluat toate minutele. Deși s-au chinuit pînă la primul gol, jucătorii lui Luis Enrique și-au distrus apoi adversarul.

VEZI VIDEO GOLURILE PARTIDEI

Ivan Rakitici a deschis scorul din pasa lui Messi în minutul 42, iar în prelungirile primei reprize s-a făcut 2-0, grație reușitei lui Suarez. Vedeta Barcelonei, Lionel Messi, și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 46, iar Suarez a reușit "dubla" în minutul 53.

5-0 s-a făcut în minutul 65, cînd Pique a reușit al 5-lea său gol din acest campionat, egalîndu-l pe Gică Popescu la acest capitol. Lionel Messi a făcut și el "dubla" în minutul 80, iar Neymar a marcat și el în minutul 85 pentru 7-0.

Luis Suarez a închis tabela la 8 în minutul 88, reușind totodată hattrick-ul perfect (gol cu stîngul, gol cu dreptul, gol cu capul), lucru pe care Lionel Messi încă nu l-a făcut.

În urma acestui succes Barcelona a ajuns la 87 de puncte, avînd 5 peste rivala Real Madrid, care are însă un meci mai puțin. Catalanii au 105 goluri înscrise, cu 3 peste formația lui Cristiano Ronaldo.

Din păcate, Cordoba e ultima în La Liga, cu doar 20 de puncte, iar azi a retrogradat matematic în Segunda Division.