INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - SWANSEA 2-2

VIDEO Chelsea nu se regăsește! Debut dezamăgitor în Premier League pentru campioana lui Mourinho!

Thibaut Courtois este primul jucător eliminat în acest sezon de Premier, foto: reuters +1   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 august 2015 19:53

Chelsea a rămas cu un singur punct după primul meci din acest sezon de Premier League, Swansea reușind să o țină în șah pe campioana Angliei, scor 2-2.

Chelsea a beneficiat de ajutorul spaniolului Diego Costa, proaspăt refăcut, dar jocul campioanei a suferit groaznic. Oamenii lui Mourinho nu și-au creat ocazii de gol, au avut probleme la construcție și au fost surprinși adesea pe contraatac de Swansea.

Oscar a marcat primul gol al campioanei în acest sezon de Premier League, după o lovitură liberă din partea stînga a careului, în minutul 23.

La debutul său în Premier League, Andre Ayew a egalat în minutul 29, după o bîlbîială a apărării lui Chelsea, însă bucuria a durat puțin: brazilinul Willian i-a readus pe albaștri în avantaj, după doar un minut, cînd o centrare deviată a aterizat în poarta lui Swansea.

În repriza secundă, Swansea a luat cu asalt careul lui Chelsea, iar Courtois a cedat, a făcut un fault stupid în 16 metri la Gomis, după care a fost eliminat. Gomis a transformat penalty-ul în minutul 55 și a avut și un gol anulat corect pentru ofsaid în minutul 68.

[VEZI VIDEO CU TOATE GOLURILE]

În ciuda insistențelor lui Hazard și a nervilor lui Mourinho, scorul a rămas intact pînă la finalul meciului, 2-2.