INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - ARSENAL 3-1

VIDEO + FOTO Manchester City se impune în faţa lui Arsenal, 3-1, şi rupe clasamentul din Premier League!

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 noiembrie 2017 18:14

Manchester City s-a impus în faţa lui Arsenal, scor 3-1, şi se distanţează în fruntea clasamentului din Premier League.

Meciul a început cu un pressing avansat al "tunarilor", dejucat însă rapid de Guardiola. De Bruyne a marcat în minutul 19, printr-un şut înşelător de la marginea careului. Repriza secundă a debutat cu faultul prostesc al lui Monreal, Aguero dublând diferenţa din penalty.

Intrat în partea secundă, Lacazette a readus-o pe Arsenal în joc. Doar 10 minute a durat euforia oaspeţilor. Gabriel Jesus, dintr-o pasă primită de la David Silva, aflat în ofsaid, a marcat în minutul 74 şi a închis tabela.

Manchester City a acumulat 31 de puncte, distanţându-se la 8 puncte în faţa locului secund, Manchester United, care are un meci în minus. Arsenal ocupă momentan poziţia a şasea, la egalitate cu Chelsea, Liverpool şi surpriza Burnley, toate cu 19 puncte.

Manchester City - Arsenal 3-1