INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - SEVILLA

VIDEO + FOTO/UPDATE/ Messi, OUT 3 săptămâni după accidentarea groaznică din partida cu Sevilla! Va rata 6 meciuri, printre care duelul cu Inter (tur/retur) și El Clasico!

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 octombrie 2018 22:05

Leo Messi (31 de ani) a suferit o accidentare la brațul drept în minutul 17 al partidei cu Sevilla, la scorul de 2-0 pentru Barcelona.

Update 00:30

Testele medicale la care a fost supus Messi au arătat că are o fractură la brațul drept și va fi nevoit sa ia o pauza de aproximativ 3 săptămâni. Astfel, va rata meciul cu Inter din Liga Campionilor, și El Clásico.

Argentinianul va absenta la 6 meciuri: două în Liga Campionilor, unul în Cupa Regelui și 3 în La Liga (printre care și El Clasico). Messi ar urma să poată juca din nou pe 24 noiembrie, contra lui Atletico Madrid.

UPDATE 23:00

Primul diagnostic este o hiperextensie a cotului. Dacă se confirmă, Messi va putea evolua în derby-ul cu Real Madrid de duminică.

Căpitanul Barcelonei a căzut prost după un duel umăr la umăr Vasquez. Messi s-a sprijinit în mâna dreaptă, apoi un țipăt a amuțit întreaga arenă Camp Nou. Medicii au intervenit imediat și i-au imobilizat brațul, bandajându-l. Argentinianul nu a mai putut continua partida.

Leo Messi a părăsit imediat stadionul și va efectua astăzi o radiografie, conform Radio Catalunya. Primele opinii ale medicilor nu sunt deloc optimiste, accidentarea fiind una gravă. Messi va rata cel mai probabil partidele cu Inter, din Liga Campionilor, și derby-ul cu Real Madrid, de duminică.

Ernesto Valverde l-a înlocuit cu Ousmane Dembele, după 10 minute în care a sperat în refacerea lui Leo. Messi avusese un start extraordinar de partidă. În minutul 2 a contribuit decisiv la golul marcat de brazilianul Coutinho, apoi a  dublat diferența în minutul 12.

Vezi VIDEO cu accidentarea lui Messi!

Dacă Messi nu va putea evolua în El Clasico, va fi pentru prima dată după 11 ani când pe teren nu va fi nici el, nici Ronaldo. Ultima înfruntare a fost în 2007, câștigată de Real, 1-0, cu golul lui Julio Baptista.

14
accidentări a suferit Leo Messi în carieră. Prima a fost  cu Chelsea, în 2006, accidentare care l-a împiedicat să joace în finala Ligii Campionilor

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”