INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO! Suarez a debutat cu gol în tricoul lui Liverpool. I-au trebuit numai 17 minute de joc!

Articol de GSP - Publicat joi, 03 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 03 februarie 2011 15:08

Kenny Dalglish a început meciul cu Stoke fără cei doi atacanţi cumpăraţi în urmă cu cîteva zile. Uruguayanul Luis Suarez a fost lăsat pe banca de rezerve, iar Andy Carroll a luat loc în tribune, alături de impresarul său. Tehnicianul scoţian a improvizat în prima parte a meciului şi l-a trimis în atac pe olandezul Dirk Kuyt, jucător care a ratat şi cele mai mari ocazii ale primei reprize, încheiată la egalitate, scor 0-0.

La două minute după reluare, Raul Meireles a deschis scorul cu un şut puternic din interiorul careului, la o greşeală în defensivă a lui Robert Huth. Cu 38 de minute înainte de final a intrat în teren şi Luis Suarez, aplaudat la scană deschisă de tot stadionul.

Numai 17 minute i-au trebuit uruguayanului să se acomodeze şi, în minutul 79, Suarez a profitat de pasul greşit la offside al fundaşilor lui Stoke, l-a driblat pe portarul Begovici şi a trimis spre poarta goală. Fundaşul Wilkinson a încercat să scoată mingea în corner dar nu a făcut decît să trimită în bară, apoi mingea a intrat în poartă.

Luis Suarez s-a transferat în urmă cu cîteva zile la Liverpool în schimbul sumei de 26.5 milioane de euro. Atacantul de 23 de ani a marcat 81 de goluri pentru  fosta sa echipă, Ajax, în 110 apariţii.

Vezi AICI rezumatul partidei Liverpool - Stoke (video)

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”