INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO / Uruguay a cîştigat Copa America, 3-0 cu Paraguay!

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iulie 2011 00:00 / Actualizat luni, 25 iulie 2011 01:54

Uruguay a cîştigat Copa America, învingînd în finală Paraguay cu scorul de 3-0! Golurile au fost marcate de Suarez şi Forlan (2).

CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL!

Iata cum s-a desfasurat meciul livetext:

Final de meci! Uruguay este cîştigătoarea trofeului!
3-0, min 90 - GOL URUGUAY! Acţiune superbă pe ruta Cavani-Suarez-Forlan, ultimul finalizează superb!
min 85 - Coates este avertizat
min 80 - Cavani cade în careu şi cere penalty, arbitrul nu acordă nimic
min 79 - Marecos trece de Cavani şi şutează peste poartă
min 76 - Paraguayenii blochează în două rînduri acţiunile de atac ale lui Suarez, respectiv Maxi Pereira
min 70 - Schimbare la Uruguay, iese Diego Perez, intră Sebastian Eguren
min 68 - Zeballos cade în careu, cerînd penalty, dar pune mîna pe minge în cădere şi arbitrul acordă lovitură liberă pentru Uruguay
min 64 - Dublă schimbare la Paraguay, ies Caceres şi Vera, intră Hernan Perez şi Estigarribia
min 64 - Schimbare la Uruguay: iese Alvaro Pereira, intră Edinson Cavani
min 63 - Muslera reţine şutul periculos al lui Riveros
min 57 - Vera este avertizat pentru un fault la Diego Perez
min 54 - Ocazie mare pentru Paraguay, Valdez şutează în bară!
min 52 - Muserla reţine şutul lui Zeballos
min 51 - Zeballos cere lovitură liberă la marginea careului, la o intrare mai tare a lui Lugano, dar arbitrul nu acordă nimic
23:09 Se reia meciul
Pauză
min 45+2 - Suarez trimite cu capul pe lîngă poartă
2-0 min 42 - GOL URUGUAY! Forlan şuteată de la aproximativ 11 metri, în diagonală, în poarta lui Villar! Este primul gol al decarului uruguayan la acest turneu!

min 37 - Forlan trimite din voleu, Villar reţine de pe linia porţii
min 36 - Ocazie mare ratată de Suarez, care şutează în plasa laterală
min 32 - Forlan şutează la colţul scurt, dar respinge Villar, după o acţiune superbă a lui Suarez
min 30 - Pereira ia galben pentru un fault. Uruguayenii încearcă să răzbune pentru durităţile adversarilor din prima parte a meciului
min 26 - Caceres ia şi el galben pentru un fault la Vera
min 25 - Perez este avertizat
min 23 - Suarez este din nou faultat, de data aceasta de Marecos. Jucătorii paraguayeni joacă dur
min 17 - Victor Caceres este avertizat pentru un fault la Suarez
min 15 - Prima ocazie periculoasă pentru Paraguay, Valdez şutează peste poartă din unghi
1-0, min 12 - GOL URUGUAY! Veron este întors cu uşurinţă de Suarez care şutează, acelaşi jucător paraguayan deviază uşor mingea în poartă!

min 7 - Forlan execută cornerul, respinge Villar
min 6 - Corner pentru Uruguay după o acţiune excelentă a lui Suarez pe partea stîngă
min 5 - Uruguay cere din nou penalty la intervenţia asupra lui Coates, arbitrul nu acordă nimic
min 3 - Paraguay pe contraatac, Forlan se repliază excelent, Muslera iese şi reţine
min 3 - Un jucător al Paraguayului scoate mingea de pe linia porţii la lovitura de cap a lui Lugano, uruguayenii cer henţ!
min 2 - Veron ezită, iar Luis Suarez insistă la o minge, în careu, Villar reţine cu greutate!
22:03 A început meciul

Iată echipele de start:

URUGUAY
1 Fernando MUSLERA, 16 Maxi PEREIRA, 2 Diego LUGANO, 4 Sebastián COATES, 22 Martín CÁCERES, 15 Diego PÉREZ, 17 ARÉVALO RÍOS, 20 Álvaro GONZÁLEZ, 11 Álvaro PEREIRA, 10 Diego FORLÁN, 9 Luis SUÁREZ

Rezerve:
12 Juan CASTILLO, 23 Martín SILVA, 3 Diego GODÍN, 5 Walter GARGANO, 7 Cristían RODRÍGUEZ,  8 Sebastían EGUREN, 14 Nicolás LODEIRO, 13 Sebastian ABREU, 18 Abel HERNÁNDEZ, 19 Andrés SCOTTI, 21 Edinson CAVANI
Antrenor: Oscar TABÁREZ

PARAGUAY
1 Justo VILLAR - 3 Iván PIRIS, 14 Paulo DA SILVA, 2 Darío VERÓN, 4 Elvis MARECOS, 20 Néstor ORTIGOZA, 16 Cristian RIVEROS, 15 Víctor CÁCERES, 13 Enrique VERA, 18 HAEDO VALDEZ, 7 Pablo ZEBALLOS

Rezerve:
12 Diego BARRETO, 22 Roberto FERNÁNDEZ, 5 Antolín ALCARAZ, 6 Marcos CÁCERES, 8 Édgar BARRETO, 10 Osvaldo MARTÍNEZ, 19 Lucas BARRIOS, 21 Marcelo ESTIGARRIBIA, 23 Hernán PÉREZ

Este pentru prima dată cînd cele două ţări se întîlnesc în finala Copa America. Paraguay n-a mai învins Uruguayul din 1947 în această competiţie, iar echipa antrenată de Oscar  Tabarez are în palmares 14 trofee, în timp ce Paraguay are două.