INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  SPANIA - JAPONIA 1-2

A pierdut premeditat Spania cu Japonia?! » Ibericii au lăsat-o acasă pe Germania și și-au eliberat culoarul spre trofeu

Spania a cedat în fața Japoniei, scor 1-2, și, indirect, a lăsat-o acasă pe Germania +14   FOTO

Articol de , - Publicat joi, 01 decembrie 2022 23:11 / Actualizat vineri, 02 decembrie 2022 02:06

Spania a cedat în fața Japoniei, scor 1-2, și, indirect, a lăsat-o acasă pe Germania, care a încheiat grupa E pe locul trei. Ibericii au acum un culoar mult mai favorabil în drumul spre trofeu.

• Trupa lui Hansi Flick a spus adio din cauza eșecului șocant al ibericilor cu asiaticii. Elevii lui Luis Enrique au condus la pauză, apoi au primit rapid două goluri. Prin înfrângerea de aseară, spaniolii au evitat Croația în „optimi”, unde vor da piept cu Marocul. Iar apoi, în eventualitatea calificării în „sferturi”, au scăpat și de Brazilia.

Japonia e incredibila câștigătoare a grupei, cu victorii la Germania și Spania. Învinsă, „La Roja” a rămas pe locul 2, scăpând de un traseu periculos, cu Croația în „optimi” și Brazilia în ”sferturi”. Va întâlni Maroc și, probabil, Portugalia.

Germania, de 4 ori campioana lumii, pleacă acasă din faza grupelor! Formidabila Japonia a răpus-o pe Spania și a câștigat grupa!
Grupa E

Germania, acasă!

Ce a spus Luis Enrique înaintea acestui meci? „S-a ajuns la un punct greșit. Fotbalul este un spectacol. Sunt 50.000 sau 100.000 de oameni care vin pentru tine pe stadion, sunt milioane de oameni care te privesc de acasă. E ca și când ai merge la o piesă de teatru, dar te-ai plictisi teribil. În cele din urmă, nimeni nu va mai merge la teatru. Aici, la Mondial, echipele atacă doar când sunt conduse. Eu văd lucrurile diferit”.

Spania și riscul unui scenariu

Cu o asemenea filosofie, a frumuseții fotbalului, puteau intra Spania și selecționerul ei într-un joc al speculațiilor? Nemții se temeau ca ibericii să nu se lase învinși de Japonia pentru a încheia grupa pe locul 2 și a prinde un traseu mai ușor, cu Maroc în „optimi” și, eventual, Portugalia în „sferturi”. În loc de Croația și Brazilia

Numai că acest posibil scenariu avea și doza lui de pericol. Cu un succes al Costa Ricăi în celălalt meci, „La Roja” și Germania plecau acasă.

Aseară, la pauză, nimic nu părea să anunțe ceva deosebit la Al-Rayyan. Spania domina, 3-0 la șuturi pe poartă, 562 de pase, de peste patru ori mai multe decât ale niponilor (127), și conducea cu 1-0. Gol Morata (12).

Mingea a prins linia

Repriza secundă a pornit ca un taifun. A intrat Doan, rezerva care răsturnase și Japonia - Germania, de la 0-1 la 2-1 în opt minute (75-83), și tot el a egalat. După o eroare a defensivei roșii, Doan a șutat tare la colțul scurt. Simón a fost surprins, a respins în plasă. 1-1 (48).

Aproape imediat (51), același Doan a centrat, Mitoma a întors în fața porții și Tanaka a împins mingea în poarta goală. Balonul a părut că depășise linia cu toată circumferința la recentrarea lui Mitoma, însă VAR l-a anunțat pe arbitrul sud-african Victor Gomes, după analiză, că mingea a prins un strop linia. Gol valabil, 2-1 Japonia. Când Costa Rica a dat peste cap scorul în cealaltă partidă, 2-1 (70), Spania și Germania erau eliminate.

Totuși, Mannschaftul a revenit, 2-3, apoi 2-4, ibericii erau salvați chiar dacă pierdeau. Nemții, nu! Ei voiau ca echipa lui Enrique să egaleze. Numai așa ar fi prins „optimile”. Ceea ce nu s-a întâmplat. „La Roja” s-a calificat pierzând. Germania, eliminată după victorie.

Clasamentul final în grupa E: Japonia câștigă grupa și merge în „optimi” alături de Spania

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din Costa Rica - Germania 2-4 și Japonia - Spania 2-1, meciurile decisive din grupa E

Spania - Japonia / Sursă foto: Guliver/Getty Images
Costa Rica - Germania / Sursă foto: Guliver/Getty Images
Costa Rica - Germania / Sursă foto: Imago Images
+10 FOTO

Grupa E
Golul calificării Japoniei, venit în urma unei controverse imense » Reușita a fost validată în cele din urmă de VAR