INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  MAROC - SPANIA 0-0 (3-0 D.PEN)

Maroc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, foto: Guliver/GettyImages +22   FOTO

Articol de - Publicat marti, 06 decembrie 2022 19:47 / Actualizat miercuri, 07 decembrie 2022 03:16

Maroc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar! A trecut dramatic de Spania, 0-0 după timpul regulamentar, și 3-0 la penalty-uri.

Sferturile CM 2022:

• Țările de Jos - Argentina
  • Croația - Brazilia
  • Anglia - Franța
  • Maroc - Portugalia

Maroc elimină Spania în optimile CM 2022, după un meci de uzură

Uriașa surpriză a „optimilor” CM: Marocul a elimiat Spania după ce ibericii au ratat toate penalty-urile, iar portarul african, Bono, a fost la înălțime.

Greu de ales mai mult de două faze notabile în 120 de minute. Marocul și Spania s-au trântit una pe alta ca-n repriza a 12-a la box. Apropiate ca foile de prăjitură, echipele nu și-au lăsat spații deloc.

Doar Sarabia, intrat pentru penalty-uri, putea da lovitura. Însă a lovit bara în ultimul minut al prelungirilor. Unde Marocul a avut un avantaj consistent. Bono, cum e cunoscut Yassine Bounou, goalkeeper chiar în Spania, la Sevilla.

Bono avea un istoric de 13 penalty-uri apărate în Spania și în Ligă. Și a recidivat. În ciuda lui Luis Enrique, care s-a lăudat că a pregătit special penalty-urile, Sarabia a dat iar bară.

Iar Bono a apărat loviturile lui Soler și Busquets. N-a mai contat că Benoun a ratat și el. Hakimi a încheiat seria cu o scăriță. Iar Spania iese a doua oară la rând la penalty-uri, după ce Rusia o scosese în 2018. z

Maroc - Spania, echipe de start:

MAROC (4-1-2-3): Bono - Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Amrabat - Ounahi, Amallah - Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Tagnaouti, Munir - Aboukhlal, Attiat-Allal, Benoun, Chair, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Sabiri, Zaroury
Selecționer: Walid Regragui

SPANIA (4-1-2-3): Simon - M. Llorente, Rodri, Laporte, Alba - Busquets - Gavi, Pedri - F. Torres, Asensio, Olmo
Rezerve: Raya, R. Sanchez - Azpilicueta, Balde, Carvajal, Fati, E. Garcia, Guillamon, Koke, Morata, Pino, Sarabia, Soler, P. Torres, N. Williams
Selecționer: Luis Enrique

• Luis Enrique l-a ales pentru acest meci pe Marcos Llorente ca fundaș dreapta. Llorente, de meserie mijlocaș defensiv, este al treilea jucător utilizat de Spania pe această poziție la Campionatul Mondial.
  • În grupe, Cesar Azpilicueta a jucat de două ori ca fundaș dreapta, iar Dani Carvajal o dată.

Stadion: Education City Stadium
Arbitru: Fernando Rapallini

VIDEO Corespondență GSP din Qatar. Lusail Bulevard, un veritabil „Times Square” în mijlocul lumii arabe

A fost năucit de Mbappe în „optimi” și crede că un singur fundaș îl poate opri la acest Campionat Mondial: „Mi-au luat foc picioarele!”

Gestul prin care selecționerul Japoniei a cucerit întreaga lume, după eliminarea de la Campionatul Mondial: „Viitorul e al nostru!”