INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  ANALIZĂ

Se joacă cel mai slab Mondial ca medie de goluri: doar 2,1 pe meci

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 iunie 2010 00:00

Mijlocaşul spaniol Andres Iniesta a înscris aseară, cu Chile, golul 100 al Mondialului, un turneu cu o medie de doar 2,1 goluri pe meci.

În faza grupelor s-au marcat 101 goluri,
şi, din acest punct de vedere, turneul din Africa de Sud se anunţă cel mai sărac de pînă acum.

Golul 100 a fost înscris în minutul 37 al partidei Spania-Chile, 2-1, după ce Villa îşi trecuse deja numele pe lista marcatorilor. În a doua repriză a mai înscris sud-americanul Millar, care a completat seria celor 101
goluri.

Pînă acum, trei fotbalişti împart primul loc în topul celor mai buni marcatori: Villa, Higuain şi Vittek. Sînt 11 jucători cu cîte două goluri. 7 dintre cele 101 reuşite au fost din penalty, dintre care două ale ghanezului Gyan.

Singurul meci în care s-a înregistrat un scor fluviu a fost Portugalia-Coreea de Nord, 7-0,
urmat la distanţă de Germania-Australia 4-0 şi de Argentina-Coreea de Sud 4-1.

Pînă acum, cel mai slab Mondial ca goluri marcate era Italia '90, cînd s-au înscris în faza grupelor doar 2,21 goluri pe meci, adică 115 reuşite în 52 de partide.

Cel mai bogat Mondial a fost Elveţia '54, cînd s-au înscris 5,38 goluri pe meci.

La ultimele trei Mondiale,

goluri.

Singurul meci în care s-a înregistrat un scor fluviu a fost Portugalia- Coreea de Nord, 7-0,
urmat la distanţă de Germania- Australia 4-0 şi de Argentina- Coreea de Sud 4-1.

La ultimele trei Mondiale, care au avut, la fel ca şi cel actual, cîte 8 grupe, s-au înregistrat următoarele cifre: 1998 - 127 de goluri înscrise, 2002 - 130 de goluri,  2006 - 117 goluri.