INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ITALIA - SUEDIA 0-0

FOTO Primă repriză cu probleme în Italia - Suedia: 3 decizii cruciale contestate

Articol de GSP - Publicat luni, 13 noiembrie 2017 22:22

Squadra Azzura a ratat calificarea la CM 2018 după remiza înregistrată pe teren propriu cu Suedia, 0-0.

"Centralul" iberic Mateu Lahoz a fost în centrul atenției în prima repriză a returului din barajul pentru Cupa Mondială dintre Italia și Suedia, încheiat 0-0, după 0-1 în tur.

Cele două echipe au revendicat nu mai puțin de 3 lovituri de pedeapsă:

1. În minutul 8, Augustinsson l-a jenat în careu pe Parolo, însă italienii n-au avut noroc cu arbitrul Lahoz.

2. În minutul 13Darmian a comis un henț în careu la un atac al suedezilor, dar Lahoz nu a dat nimic.

3. Cu 5 minute înainte de pauză, Suedia a mai solicitat un penalty, după ce Barzagli a blocat cu brațul în careu un șut al lui Emil Forsberg. Și de data aceasta, arbitrul a lăsat jocul să continue.

Suedezii s-au temut de un arbitraj potrivnic înaintea returului cu Italia din barajul pentru calificarea la CM 2018. Ziarele de la Stockholm au suspectat că arbitrul spaniol Mateu Lahoz va fi vulnerabil presiunii de pe San Siro.

Italia a ratat calificarea la CM 2018 după 0-0 cu Suedia

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”