INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  RUSIA - EGIPT 3-1

VIDEO + FOTO Putin câte Putin » Rușii sunt calificați în proporție de 99% în optimile de finală după ce au distrus și Egiptul

Articol de - Publicat marti, 19 iunie 2018 22:52

Rusia este calificată în proporție de 99% în optimile de finală ale Cupei Mondiale după ce a învins-o și pe Egipt, scor 3-1. În primul meci s-a impus în fața Arabiei Saudite, 5-0.

Nu matematic, criteriul e golaverajul și, deși imposibil, se așteaptă și eliminarea outsiderei Arabia Saudită. Însă Rusia e clar în optimi. După 5-0 cu "lanterna" grupei, a venit un 3-1 clar și scurt cu Egiptul.

Încâlcit într-o primă repriză fadă, meciul s-a deschis cu al 5-lea autogol al Mondialului. Fathy. Jenat de Dziuba, căpitanul african a plasat mingea, nefericit, lângă bară. Cu încă un gol în propria poartă se egalează recordul all-time, din 1998!

Doar din 11m

Apoi, în alte 5 minute magice pentru Rusia, Cerîșev și același Dziuba au înțepat pentru scor de neprezentare. Unde e Salah?

Revenit după accidentare, "Faraonul" nr. 1 a fost absent până cu un sfert de oră înainte de final. Când a marcat din penalty. Atât pentru vârful lui Liverpool, care e 100% eliminat dacă, azi, Uruguayul se impune.

Gazdele, chiar și fără liderul Putin, plecat în Belarus, sunt în faza eliminatorie. Chiar și fără discursul lui Putin, puțin câte puțin.