INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  IRAN - PORTUGALIA 1-1

VIDEO+FOTO Portugalia e egalată dramatic în prelungiri și va avea un meci INFERNAL în optimi, cu Uruguay!

Articol de GSP - Publicat luni, 25 iunie 2018 23:06

Portugalia și Iran au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci decis de VAR.

• Uruguay - Portugalia e prima optime de finală de la CM, pe 30 iunie, de la 21:00, la Soci
  • Spania - Rusia e a doua optime de finală, pe 1 iulie, de la 17:00, la Moscova

Fernando Santos a gândit excelent debutul partidei. Cu schimbări importante în primul "11" față de partidele precedente, portughezii au pus stăpânire pe posesie din primele minute. Iranienii s-au apărat precis și au tâșnit pe contraatac de fiecare dată când jocul le-a permis.

Scorul a fost deschis în minutul 45 printr-o execuție marcă înregistrată a lui Ricardo Quaresma. Mijlocașul lui Beșiktaș a trimis cu exteriorul la colțul lung, din afara careului de 16 metri, după o combinație rapidă cu Adrien Silva.

Repriza a doua a fost una de coșmar pentru Ronaldo. Balonul de Aur a ratat un penalty în minuutul și a fost la un pas de eliminare în minutul 83 după o lovitură aplicată unui iranian. Centralul din Paraguay a utilizat VAR și i-a acordat doar cartonașul galben.

Tot VAR a stabilit și rezultatul final. Ansarifard a trimis în viclu un penalty și au urmat două minute de foc. Portugalia a rezistat eroic și se va duela în optimi cu Suarez, Cavani și compania.