INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  JAPONIA - SENEGAL 2-2

FOTO + VIDEO Egal spectaculos între Japonia și Senegal, 2-2 » Cele două rămân marile favorite la calificarea în optimi

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iunie 2018 20:00

Japonia și Senegal au oferit o partidă extrem de spectaculoasă în primul meci al zilei din Grupa H de la Campionatul Mondial, 2-2. Cele două au rămas neînvinse și sunt  favorite să avanseze în optimi.

Senegalezii au deschis scorul după doar 11 minute. Sadio Mane, starul lui Liverpool, a înscris dintr-un ricoșeu fericit, după ce goalkeeper-ul Kawashima a respins greșit o minge ușoară.

Japonia a început să preseze și a restabilit egalitatea în minutul 34. Inui, mijocașul cumpărat deja de Betis Sevilla de la Eibar, a finalizat o fază superbă.

După ce Inui a zguduit bara transversală cu un șut de senzație în minutul 64, Senegal a preluat din nou conducerea, prin Wague, fundașul marcând cu un șut plasat din interiorul careului.

Avantajul africanilor nu a durat decât 14 minute. Nou-intratul Keisuke Honda a profitat de o eroare incredibilă a apărării Senegalului și a înscris fără emoții din careu.

S-a terminat 2-2, iar Japonia și Senegal rămân favorite să se califice în optimi. Cele două se află pe primele două locuri și așteaptă deznodământul partidei dintre Columbia și Polonia

Au marcat: Inui '34, K. Honda '78 / Mane '11, Wague '71

Japonia: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Hasebe, Shibasaki - Haraguchi, Kagawa, Inui - Osako
Rezerve: Higashiguchi, Nakamura, Endo, K. Honda, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami, Yamaguchi
Antrenor: Akira Nishino

Senegal: N'Diaye - Sabaly, Koulibaly, Sane, Wague - Ndiaye, N'Diaye, Gueye - Sarr, Niang, Mane
Rezerve: A. Gomis, Diallo, Diouf, Gassama, Kara, B. Keita, Konate, Kouyate, Mbengue, C. N'Doye, Sakho, Sow
Antrenor: Aliou Cisse

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia)
Stadion: Ekaterinburg

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”