INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  COSTA RICA - SERBIA 0-1

VIDEO + FOTO Costa Rica - Serbia 0-1 » Victorie tensionată a sârbilor! Vezi AICI golul superb al lui Kolarov

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iunie 2018 15:00

Serbia s-a impus în fața reprezentativei din Costa Rica, scor 1-0, și este primul lider al grupei E a Mondialului.

Cu o garnitură de gală, valorând mai bine de 200 de milioane de euro, sârbii au pedalat în gol timp de 45 de minute. Mai aproape de gol au fost adversarii. Giancarlo Gonzalez a fost scăpat din marcaj în interiorul careului mic, dar a trimis cu capul mult peste poartă. Mijlocașul de zeci de milioane de euro al lui Lazio, Milinkovic-Savic, a încercat o reluare spectaculoasă, din foarfecă, dar a fost oprit de tușier.

Nici repriza secundă nu a fost mai spectaculoasă. După o ratare imensă a lui Mitrovic, din situație de 1 la 1 cu Keylor Navas, veterenul Aleksandar Kolarov a marcat. Și a făcut-o într-un mare fel! A transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri.

Finalul a fost lipsit de evenimente notabile la cele două porți. Serbia a temporizat jocul, a plimbat bine mingea, ajungând la o posesie de 62 la sută, și devine primul lider al grupei E de la Mondial.

Minutele de prelungire au fost marcate de o dispută între Matic și antrenorul celor din Costa Rica, gestionat excelent de centralul senegalez Malang Diedhiou:

Brazilia și Elveția, celelalte componente ale grupei, joacă astăzi, de la 21:00.

Costa Rica - Serbia 0-1
A marcat: Kolarov '56

Costa Rica: Navas - Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo - Vanegas, Guzman Perez, Borges, Ruiz - Urena
Rezerve: Moreira, Pemberton, Azofeifa, Bolanos, Campbell, Colindres, Gutierrez, Oviedo, Smith, Tejeda, Wallace, Waston
Antrenor: Oscar Ramirez

Serbia: Stojkovic - Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov - Matic - Milivojevic - Tadic, Milinkovic-Savic, Ljajic - Mitrovic
Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Grujic, Jovic, Kostic, Prijovic, Radonjic, Rodic, Rukavina, Spajic, Veljkovic, Zivkovic
Antrenor: Mladen Krstajic

Arbitru: Malang Diedhiou
Stadion: Cosmos Arena (Samara)

104
meciuri are Branislav Ivanovic pentru Serbia, fiind cel mai selecționat fotbalist din istorie (incluzând aici selecțiile din naționalele fostei Iugoslavii, Serbiei și Muntenegrului). Pe 2 e Dejan Stankovic, cu 103