INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  AMICAL

VIDEO Victorie categorică a Braziliei în ultimul test dinaintea Mondialului: Neymar l-a egalat pe Romario!

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 10 iunie 2018 19:59

Cu doar o săptămână înainte de primul său meci la Campionatul Mondial din Rusia, naţionala Braziliei a bifat un ultim test reuşit, în compania Austriei, scor 3-0, într-o partidă amicală ce s-a disputat la Viena.

Selecţionerul Tite a mizat pe cei mai importanţi jucători ai naţionalei, din primul "11" nelipsind nici măcar Neymar, care a fost titular într-o partidă pentru prima oară după accidentarea suferită în luna februarie.

Într-o partidă dominată clar de sud-americani, cvintupla campioana mondială a deschis scorul în minutul 36, prin Gabriel Jesus. În urma unui şut de la distanţă expediat de Marcelo şi blocat de apărarea gazdelor, fotbalistul lui Manchester City a rămas într-o poziţie ideală şi l-a învins pe goalkeeper-ul Lindner printr-un şut elegant la colţul lung.

În actul secund, brazilienii au căutat desprinderea pe tabelă, iar Neymar a ieşit la rampă în minutul 63 printr-o fază caracteristică acestuia. Găsit excelent în careu de Willian, starul lui PSG şi-a ridiculizat adversarul direct printr-un dribbling, iar apoi a trimis balonul în plasa austriecilor. A fost golul cu numărul 55 al lui Neymar la naţională, care îl egalează pe Romario în topul marcatorilor all-time, fiind depăşit doar de Pele (77) şi Ronaldo (62).

VIDEO cu golurile

Scorul final avea să fie stabilit de Philippe Coutinho, care a combinat excelent cu Roberto Firmino, fostul său coleg de la Liverpool, şi a înscris fără emoţii, ducând scorul la 3-0 şi bifând astfel o victorie categorică în faţa austriecilor, care în urmă cu doar câteva zile învingeau campioana mondială Germania, scor 2-1.

Brazilia va debuta la Campionatul Mondial din Rusia duminică, 17 iunie, de la ora 21:00, contra Elveţiei, într-o partidă din grupa E, din care mai fac parte Costa Rica şi Serbia.

Echipele care s-au înfruntat azi:

Austria: Lindner - Hinteregger, Prodl, Dragovic (70' Danso) - Alaba, Grillitsch (66' Zulj), Baumgartlinger, Lainer - Schlager (58' Burgstaller), Arnautovic, Schopf (58' Hierlander)

Brazilia: Alisson - Marcelo (67' Filipe Luis), Miranda, Thiago Silva (60' Marquinhos), Danilo - Coutinho (76' Taison), Casemiro (60' Fernandinho), Paulinho - Neymar (84' Douglas Costa), Jesus (67' Firmino), Willian

sursa: mirror.co.uk