INTERNATIONAL  »  CUPA AFRICII 2010  »  CAN 2008

Gazdele iau "bronzul"

Articol de - Publicat luni, 11 februarie 2008 00:00

Organizatoarea Cupei Africii pe Naţiuni s-a consolat cu locul 3. Ghana a învins-o sîmbătă seară pe marea favorită la titlu, Cote d'Ivoire (4-2), revenind de la 1-2 la pauză, într-un meci în care s-a jucat aproape numai pe atac. După ce Muntari a deschis rapid scorul (10), Sanogo a realizat o "dublă" şi a întors rezultatul în opt minute. Dar ivorienii au căzut în repriza secundă şi trupa lui Essien (foto) a profitat de toate greşelile, marcînd de trei ori în ultimul sfert al partidei.