INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA B

Premieră istorică la EURO! Ce s-a întâmplat în Belgia - Rusia 3-0

Poziția din care Meunier a înscris vs. Rusia // foto: Guliver/gettyimages +28   FOTO
Poziția din care Meunier a înscris vs. Rusia // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 iunie 2021 07:10 / Actualizat duminica, 13 iunie 2021 07:46

Belgia a învins Rusia în grupa B de la EURO 2020, scor 3-0, rezultat la care fundașul dreapta Thomas Meunier (29 de ani) a avut o contribuție importantă.

Meunier, introdus pe teren în minutul 27 în locul accidentatului Timothy Castagne, la 1-0, a dublat avantajul „dracilor roșii” cu un gol reușit în minutul 34, la doar 7 minute după intrarea pe teren. Golul a venit după ce Anton Shunin, portarul rușilor, a respins în față, inexplicabil, centrarea lui Thorgan Hazard.

Thomas Meunier, gol istoric la EURO

UEFA anunță că golul este unul istoric. Pentru prima dată în istoria Campionatului European, un jucător care începe meciul ca rezervă reușește să marcheze în prima repriză a unui meci!

Meunier și-a lăsat amprenta și pe golul 3, marcat de Romelu Lukaku. O pătrundere curajoasă a sa în terenul advers, urmată de o pasă pe culoar, a dus la golul prin care Lukaku a reușit „dubla”.