INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ALBANIA

FOTO Stupoare la Dortmund » A marcat cel mai rapid gol din istoria EURO, în poarta Italiei

Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO/ foto:  Guliver/GettyImages
Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 22:08 / Actualizat sambata, 15 iunie 2024 22:59

Nedim Bajrami, mijlocașul ofensiv al naționalei Albaniei, a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO, cu Italia.

Jucătorul lui Sassuolo a marcat în poarta Italiei în secunda 23, în grupa B la EURO 2024. Precedentul record data din 2004, când Dmitri Kirichenko puncta pentru Rusia în poarta Greciei după 67 de secunde.

Nedim Bajrami a marcat cel mai rapid gol din istoria EURO

Bejrami a profitat de o gafă în apărarea Italiei, comisă de Dimarco, fundașul stânga. Jucătorul lui Inter a aruncat greșit de la margine, balonul a ajuns la mijlocașul albanez, care a intrat în careu și a tras năpraznic la colțul scurt.

Donnarumma nu a avut nicio șansă, balonul s-a dus în vinclu și Bejrami a intrat în istoria Campionatului European. E primul gol din istoria EURO marcat înainte de borna de 60 de secunde.

TOP 5 cele mai rapide goluri din istoria EURO

1. Nedim Bajrami - 23 de secunde / Italia - Albania, EURO 2024
  2. Dmitri Kilirelnko - 1 minut și 7 secunde / Rusia - Grecia 2-1 la EURO 2004
  3. Emil Forberg - 1 minut și 22 de secunde / Suedia - Polonia 3-2, EURO 2020
  4. Yussuf Poulsen - 1 minut și 39 de secunde / Danemarca - Belgia 1-2, EURO 2020
  5. Robert Lewandowski - 1 minut și 40 de secunde / Polonia - Portugalia, EURO 2016
Momentul execuției lui Bejrami cu Italia

Cine e Bejrami, marcatorul celui mai rapid gol de la EURO

Bejrami, jucătorul care tocmai a scris istorie, e mijlocașul lui Sassuolo, unde nu e un titular indiscutabil. Are 28 de meciuri bifate în Serie A în sezonul trecut, a marcat două goluri și a dat două pase decisive.

Mijlocașul ofensiv a bifat doar 38% din minutele posibile în campionatul Italiei în ediția precedentă, la finalul căreia Sassuolo a retrogradat în Serie B. Albanezul de 25 de ani e cotat la 4,5 milioane de euro pe Transfermarkt.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detalii EXPLOZIVE de la discuțiile „prăbușite” dintre Răzvan Burleanu și Edi Iordănescu » Toate motivele plecării selecționerului: „A fost total ostil, NU se mai poate!”
Nationala
Edi Iordănescu părăsește naționala României. FRF, comunicat după informația oferită de GSP
Nationala

CFR Cluj și Universitatea Craiova își află posibilii adversari din turul trei de Conference League » Ajax sau Braga, cele mai „grele” nume