INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  BACKA TOPOLA - FCSB

BACKA TOPOLA - FCSB 6-6 (4-5 la pen.) FOTO » Decimată de COVID, FCSB reușește o calificare miraculoasă în Serbia, după o nebunie de meci

FCSB a eliminat-o pe Backa Topola din Europa League, 6-6 după prelungiri, 5-4 după lovituri de la 11 metri. +16   FOTO

Articol de , - Publicat vineri, 18 septembrie 2020 00:00 / Actualizat vineri, 18 septembrie 2020 01:11

FCSB a eliminat-o pe Backa Topola din Europa League, 6-6 după prelungiri, 5-4 în urma loviturilor de la 11 metri.

Cronică de Vlad Nedelea: Calificare de cartea de istorie și a recordurilor

Carusel de evenimente. Așa s-a scris istoria celui mai nebun meci din istoria FCSB-ului în cupele europene. 6-6 după 120 de minute, eliminări, întoarceri nebune de scor și o serie de penalty-uri fără greșeală.

Pentru FCSB meciul cu Backa Topola s-a transformat, cu un ritm accelerat în ultimele două zile, într-un coșmar, un chin. Jucători, staff, în total 18, împărțiți egal, au dispărut mai ceva decât cei „10 negri mititei" din romanul polițist al Agathei Christie. Așa s-a ajuns ca, la meci, pe bancă A1 să fie Pintilii, iar în echipa de start să aflăm liceeni ca Ducan, Perianu și Pantea. Plus o foaie de joc pe care găsim doar 3 rezerve.

Fragili și creduli în defensivă

80% șanse îi dădea Martinovici fostei echipe să treacă de compatrioții săi. Procentele au ajuns să se inverseze, cel puțin în atenția bookmakerilor, aproape de ora partidei, unde FCSB, din favorită certă, a devenit outsider. Un outsider cu câteva piese grele, precum Man, Coman sau Moruțan, care la un loc valorează mai mult decât lotul neexperimentatei Topola. Iar primele 10 minute au arătat încurajator pentru FCSB, cu trei încercări semnate de Coman (2) și Perianu. Atât a fost însă pentru români. În 3 minute Topola a făcut-o „mat" pe FCSB.

Iar minusurile au fost evidente. Amețit, Pantea l-a lăsat să centreze pe Zec, iar cuplul de „centrali" improvizați, Simion - Briceag, a uitat de Milicevic. Gol cu capul din 6 metri (11). Apoi o contră la care Perianu a lăsat să i se vadă vârsta i-a lăsat în superioritate pe sârbi. Din nou gaură în defensivă, iar Duronjic a făcut 2-0. Scenariul pentru FCSB era tot mai negru, ca într-un film de groază, dar care abia începuse.

Respiră prin căpitanul Coman

Timorat, firav, depășit. 21 de minute a primit Pantea, schimbat repede de Pintilii după ce și-a dat seama că-i victimă sigură pe partea stângă. A intrat Petre. Rezultatul? Îndulcitor. Gol FCSB, centrare Crețu de pe partea dreaptă, Coman vine la a doua bară, pune latul. Cresc speranțele. Și sârbii nu mai au elanul din start. Încep să faulteze, adună cartonașe galbene și tremură serios contra unui FCSB decimat.

Pintilii simte, transmite asta, jucătorii pun în practică. Au forțat partea dreaptă, unde Ponjevic avea deja un „galben", avea și avertismentul arbitrului, iar pe final de repriză l-a primit și pe al doilea, pentru un fault inutil. 45 de minute, un gol de recuperat, dar în superioritate numerică.

Două calde, alta rece

Ceea ce la început devenise coșmar părea să se transforme încet într-un vis frumos pentru FCSB. În 10, sârbii se clatină, românii prind curaj. Pasă Coman, execuție de clasă Man (22) din 16 metri. A fost 2-2 doar un minut. Alt puști din echipa FCSB-ului, Răzvan Ducan, a ieșit aiurea pe o centrare dintr-o fază fixă, mingea a ajuns la golgeterul Lukic, care a bifat al 13-lea gol în ultimele 15 meciuri oficiale. 3-2.

Încă 40 de minute. Man, Coman, Perianu și Petre, toți în decurs de 15 secunde, n-au găsit drumul spre gol într-o fază în care doar antrenorul sârbilor nu s-a aruncat în fața mingii pentru a opri. L-au oprit prin fault pe Coman o fază mai târziu. Man înscrie din penalty (64), thrillerul continuă. E 3-3.

Thriller cu doi actori principali

De parcă n-ar fi fost suficient, FCSB l-a pierdut și pe Coman cu 20 de minute înainte de final. Căpitanul roș-albaștrilor a ieșit șifonat dintr-o contră și a fost schimbat cu Horșia, debutant și el la FCSB. Cu el, Simion, Briceag și Perianu, FCSB a căutat golul care să aducă o calificare eroică în turul 3. Și putea veni cu 11 minute înainte de final, când Moruțan i-a pus mingea pe cap lui Petre, care a semnat o nouă ratare deja marcă înregistrată de când e la FCSB.

Și pentru că un astfel de thriller nu se putea termina altfel decât cu o nebunie, FCSB credea că a rezolvat calificarea când mingea trimisă de Ion în fața porții a fost deviată în proprie poartă de Balaz (93). Numai că din nou sârbii au revenit, în nici 60 de secunde, Tomanovici l-a mai executat încă o dată pe nefericitul Ducan. 8 goluri, 90 de minute. Iar adversara lui Slovan Liberec se va afla după 120 de minute.

Carusel și în prelungiri

A început îngrozitor meciul, a revenit de la 0-2, a primit două goluri în superioritate, dar a sperat la o calificare ce părea compromisă. Siladji a scăpat singur cu Ducan, greu încercat într-o seară de uitat, însă tânărul portar al FCSB-ului a avut o paradă cât o calificare. Două prostii într-o singură repriză a făcut vârful sârbilor. Pentru că în minutul 104 Siladji a primit direct "roșu" după un fault la mijlocul terenului. Iar la faza imediat următoare Dennis Man le-a arătat sârbilor că-i o greșeală să-l pierzi din atenție. N-a fost suficient. Ducan a comis-o din nou, din nou un minut mai târziu. Al 3-lea gol primit la doar un minut după ce FCSB a trecut în avantaj. Tumbasevic a înscris pentru gazde. N-apuci să notezi una, că se întâmplă alta. Din nou FCSB, din nou gol.

Panțâru a făcut o cursă pe stânga, pasă în fața porții, iar renegatul Adrian Petre a înscris cu latul din gura porții (108). N-a fost cel decisiv, pentru că sârbii au marcat din nou, în 117, tot Tomanovici. Și probabil că acesta a fost singurul meci al lui Ducan la FCSB, pentru că fără el echipa ar fi fost probabil de mult la vestiare, cu calificarea în buzunar, dacă în poartă ar fi fost altcineva. Mai grav e că la penalty-uri așteptau sclipirea din partea unui copil, într-o seară în care a scos mingea de 6 ori din poartă, în cele mai multe cazuri din propria vină. A salvat totuși seara la penalty-uri, când doza de încredere era probabil epuizată. I-a parat execuția lui Bajac și a transformat o seară nebună într-o calificare demnă de cartea de istorie.

FINAL » Backa Topola - FCSB 6-6 (4-5 la pen.)

• Au marcat: Milicevic '11, Duronjic '14, Lukic '51, Tomanovic '90+4, '117, Tumbasevic '105+1 / Fl. Coman '25, Man '50, '63 - pen., 104, Balaz '90+3 - aut., Petre '108

• min. 97: Ducan intervine foarte bine în fața lui Siladji. Tânărul goalkeeper își salvează echipa după o situație de unu contra unu

Meci dramatic în Serbia. Meciul intră în prelungiri.

• min. 90+4: GOL Topola! Tomanovic egalează la faza următoare pentru sârbi
  • min. 90+3: GOL FCSB! Robert Ion centrează, iar Balaz își deviază mingea în proprie poartă!
  • min. 79: Petre mai are o ocazie de gol. Din centrarea lui Moruțan, vârful trimite puțin peste
  • min. 76: Aflat la 20 de metri de poartă, Adi Petre șutează mult peste, din voleu
  • min. 72: Coman se accidentează după un duel cu Balaz, iar Pintilii face ultima schimbare a partidei. A intrat Ovidiu Horșia
  • min. 63: GOL FCSB! Dennis Man înscrie cu siguranță, iar roș-albaștrii egalează din nou
  • min. 62: Penalty FCSB! Coman este faultat în careu de Balaz, iar „centralul” Higler arată punctul cu var
  • min. 61: Ocazii imense pentru FCSB! Sârbii scot pe rând, de pe linia portții, șuturile lui Man și Perianu
  • min. 51: GOL Topola! Erori în lanț comise de apărarea românilor. Ducan, debutant în acestă seară, nu reușește să rețină mingea, care ajunge la Lukic. Sârbul, în fața porții goale, îndeplinește o simplă formalitate
  • min. 50: GOL FCSB! Man înscrie cu o execuție frumoasă, de la 15 metri. Coman a pasat decisiv
  • min. 46: Încă o schimbare efectuată de FCSB: Robert Ion i-a luat locul lui Buziuc

La pauză, FCSB este condusă de Backa Topola, scor 1-2.

• min. 44: Topola rămâne în «10»! Ponjevic este eliminat, după mai multe faulturi inexplicabile comise în decurs de câteva minute
  • min. 25: GOL FCSB! Crețu centrează excelent, iar Florinel Coman reia decisiv din colțul careului mic
  • min. 21: Pintilii face prima schimbare a meciului. Pantea este sacrificat, în locul său fiind introdus Adi Petre, la primele minute din acest sezon în tricoul lui FCSB
  • min. 14: GOL Topola! Duronjic majorează diferența pentru sârbi, scăpând singur în partea stângă, iar situația roș-albaștrilor devine tot mai complicată
  • min. 11: GOL Topola! Haos în apărarea lui FCSB. Milicevic, liber în careu, marchează cu o lovitură de cap
  • min. 6: Ocazie FCSB. Coman șutează din partea stângă, direct pe portarul Filipovic
  • A început meciul.

Backa Topola - FCSB, echipele de start

Backa Topola (4-4-2): Filipovic - Balaz, Antonic, Babic, Ponjevic - Zec, Tomanovic, Trumbasevic, Milicevic - Duronjic, Lukic
Rezerve: Jorgic, Santrac, Siladji, Banjac, Djuric, Stanojev, Petrovic
Antrenor: Zoltan Sabo

FCSB (4-3-3): Ducan - Crețu, Simion, Briceag, Pantea - Moruțan, Perianu, Panțîru - Man, Buziuc, Fl. Coman
Rezerve: Ad. Petre, R. Ion, Horșia
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: Gradski, Senta
Arbitru: Dennis Higler / Asistenți: Charles Schaap, Jan de Vries (toți din Olanda)

FCSB e decimată de noul coronavirus. Nu mai puțin de 18 persoane au fost confirmate pozitiv, dintre care 9 fotbaliști. Nici antrenorul Toni Petrea nu a putut face deplasarea, așa că lotul a fost condus de Mihai Pintilii și Bogdan Argeș Vintilă.