INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CFR CLUJ - ALASHKERT 5-0

CFR Cluj - Alashkert 5-0 // Clujenii au făcut show și s-au calificat în play-off-ul Europa League! Cea mai categorică victorie din Europa

Articol de - Publicat joi, 16 august 2018 21:53

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League. După 2-0 în Armenia, CFR Cluj a făcut spectacol pe teren propriu și s-a impus cu 5-0, după un meci dominat autoritar.

•  CFR va juca în play-off cu Dudelange, care a trecut de la Legia Varșovia. (Detalii aici)

CFR Cluj - Alashkert 5-0
Au marcat: Culio 19'-pen, Omrani 45+1', 61', Hoban 58', Mailat 90+2'

Asta este CFR! Campioana României! O echipă care se respectă nu se ascunde în spatele unui rezultat pozitiv din tur și tratează la fel de atent și manșa secundă. Așa a făcut și Clujul azi! Cu toate că au existat patru modificări față de primul "11" care a câștigat 2-0 în Armenia, Conceicao a aruncat în luptă toate vedetele pe care le-a avut la dispoziție. Și campionii nu au dezamăgit!

Prin cele 5 goluri marcate aseară, Clujul a bifat cea mai categorică victorie europeană din istoria clubului vișiniu.

Început lejer

În primă fază, campioana României nu s-a năpustit asupra adversarului. Nici nu avea de ce. În minutul 17, Omrani a avut o incursiune bună în careu, dar Stojkovici l-a oprit prin fault. Penalty și 1-0, golul fiind marcat de Culio de la punctul cu var.
Ajutați de deschiderea scorului, vișiniii au început să fie tot mai ofensivi și Djokovici (30) a ratat o ocazie monumentală, deși a fost servit perfect de Țucudean, din stânga. Croatul a șutat fix în armeanul care stătea pe linia porții.

Primul și singurul semn că CFR joacă împotriva unei echipe și a unor jaloane a fost un șut al lui Artak Edigarian. Execuție periculoasă, dar Vâtcă s-a întins spectaculos și a respins mingea. S-a și lovit puțin la umăr, dar a continuat cu o strângere puternică din dinți. După trei minute, Omrani a majorat scorul cu un șut greu de parat, din 16 metri.

După pauză, armenii s-au dezintegrat în fața campioanei României și au apărut tot mai multe spații pe care clujenii le-au speculat la maximum. Ovidiu Hoban a marcat cu capul după un corner bătut perfect de Camora, Omrani a făcut "dubla" tot cu capul, servant fiind de această dată Țucudean. Seara de spectacol a fost încheiată de tânărul Mailat, care și-a trecut și el numele pe tabelă în minutele de prelungire.

CFR arată din nou ca o echipă mare și este la 120 de minute de grupele Europa League, care pe lângă performanța sportivă înseamnă și 10 milioane de euro în conturile patronului ascuns din Gruia, Nelu Varga.

min 90+1:
Gool CFR Cluj! Mailat face 5-0 după un șut din mijlocul careului, în poarta goală
min 80:
Clujenii controlează meciul, armenii nu pun probleme la poarta lui Vâtcă
min 61: Goool CFR Cluj! Billel Omrani a reușit dubla. Atacantul francez a marcat cu o lovitură de cap, de la 6 metri
min 58: Goool CFR Cluj! Ovidiu Hoban a marcat cu o lovitură perfectă de cap, din mijlocul careului
min 55:
Iese Djokovic și intră Bordeianu
min 54:
Ocazie mare pentru Alashkert!  Manucharyan a reluat din 6 metri, dar Vâtcă a reținut
min 46: A început repriza a doua
min 45+4: Pauză
min 45+1': GOOOL CFR Cluj! După o acțiune prelungită a clujenilor, francezul Billel Omrani a marcat cu o execuție excelentă! Atacantul a șutat de la 25 de metri, iar mingea s-a dus în vinclul porții lui Alashkert
min 41:
Vâtcă are o interveție spectaculoasă la șutul de la marginea careului trimis de Artak Edigaryan. Portarul lui Cluj acuză probleme la umăr și a avut nevoei de intervenția medicilor
min 30:
Ocazie uriașă pentru CFR Cluj! Alex Păun a pătruns excelent pe partea stângă și i-a pasat în careu lui Djokovici. Acesta a șutat modest, din prima, iar mingea a fost respsinsă de pe linia porții
min 19: GOOOL CFR Cluj! Culio marchează fără emoții din penalty