INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  VORSKLA POLTAVA - DINAMO 2-1

Dinamo a pierdut în deplasarea din Ucraina, 1-2 cu Vorskla Poltava

Marius Niculae a marcat golul de 1-1. Foto: Alex Nicodim +9   FOTO
Marius Niculae a marcat golul de 1-1. Foto: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 18 august 2011 21:58

Dinamo nu a reuşit nici măcar un egal în meciul tur din playofful Europa League. Ucrainenii s-au impus cu 2-1, golul victoriei fiind înscris în minutul 90.

Dinamo a început bine prima repriză şi a reuşit să-şi creeze mai multe ocazii de gol. Dănciulescu (4), Torje (10) şi Dănciulescu (17) au trecut pe lîngă deschiderea scorului. Cea mai mare ocazie a bucureştenilor a fost ratată de Moţi, care a trimis în bară din centrarea lui Cătălin Munteanu (18).

Ucrainenii au reuşit să echilibreze meciul şi au deschis scorul în minutul 32, după o lovitură de cap a lui Kryvosheyenko. Pe finalul primei reprize dinamoviştii nu au mai fost periculoşi şi au fost aproape să primească şi al doilea gol, dar Grigore a reuşit să respingă din careu.

Ucrainenii au început mai bine repriza secundă şi au avut căteva ocazii de a majora scorul. Treptat, Dinamo a reuşit să echilibreze meciul şi a egalat prin Marius Niculae în minutul 58. Grigore a fost eliminat în minutul 64 după ce a primit al doilea cartonaş galben. Ucrainenii au forţat şi au reuşit să marcheze în minutul 90 prin Rebenok.