INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

FOTO Seară bună pentru români în Europa League! Ce au făcut Ianis Hagi, Stanciu, Tătărușanu și Mircea Lucescu

Ianis Hagi (22 de ani) +18   FOTO
Ianis Hagi (22 de ani)

Articol de GSP - Publicat joi, 18 februarie 2021 22:00 / Actualizat vineri, 19 februarie 2021 00:11

Turul șaisprezecimilor de finală din Europa League a oferit o ploaie de goluri. Niciunul dintre românii implicați nu a pierdut.

• Returul șaisprezecimilor de finală este programat joi, 25 februarie.
  • Ciprian Tătărușanu a fost rezervă înremiza dintre Steaua Roșie Belgrad și AC Milan, scor 2-2
  • Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, a remizat cu belgienii de la Club Brugge, scor 1-1.

Ianis Hagi, aproape de optimile Europa League

Ianis Hagi a început meciul dintre Anwerp și Rangers pe banca de rezerve. Steven Gerrard l-a introdus în minutul 74, la scorul de 3-2 pentru belgieni. Internaționalul român și-a făcut rapid simțită prezența. În minutul 81, Ianis a ratat o șansă imensă. A scăpat din marcaj, a venit bine la colțul scurt, dar mingea plasată de el a trecut puțin pe lângă poartă.

Liderul din Scoția a izbutit să egaleze în cele din urmă, datorită acțiunii superbe a lui Ryan Kent, și s-a impus prin penalty-ul transformat de Barisic, în minutul 90. Rangers pornește cu prima șansă la calificare.

Nicolae Stanciu, remiză cu Leicester

Nicolae Stanciu a evoluat 73 de minute în Slavia Praga - Leicester, scor 0-0. Mijlocașul român a avut două șuturi periculoase și e optimist înaintea returului.

Cred că este un rezultat corect. Ştiam că vom avea un meci greu, pentru că Leicester este o echipă foarte bună, e în primele trei din Premier League. E important pentru noi că nu am primit gol. Nu am jucat la egal, am vrut să câştigăm, dar rezultatul este corect şi suntem optimişti pentru retur. Am jucat foarte bine şi nu a fost nicio diferenţă între noi şi ei. E important că nu am primit gol, calificarea se joacă

FINAL » Olympiakos - PSV Eindhoven 4-2

Au marcat: Bouchalakis 9, M'Vila 37, El Arabi 45+3, Masouras 83 / Zahavi 14 şi 39

FINAL » Real Sociedad - Manchester United 0-4

Au marcat: B. Fernandes 27 şi 57, Rashford 65, D. James 90

FINAL » Slavia Praga - Leicester City 0-0

Slavia: Kolar - Bah, Kudela, Zima, Boril - Sima, Stanciu, Holes, Provod, Olayinka - Kuchta Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Leicester: Schmeichel - Amartey, Evans, Soyuncu, Thomas - Ndidi, Tielemans - Albrighyon, Maddison, Barnes Antrenor: Brendan Rogers

FINAL » Steaua Roșie Belgrad - AC Milan 2-2

Au marcat: Kanga 52 - pen, Pankov 90+3 / Pankov 42 - autogol, T. Hernandez 61

FINAL » Wolfsberger - Tottenham 1-4

Au marcat: Liendl 55 - penalty / Son 13, Bale 28, Moura 34, Carlos Vinicius 88

FINAL » Young Boys Berna - Bayer Leverkusen 4-3

Au marcat: Fassnacht 3, Siebatcheu 19 și 89, Elia 44 / Schick 47 şi 51, M. Diaby 68

FINAL  » Antwerp - Glasgow Rangers 3-4

FINAL » Benfica - Arsenal 1-1

FINAL » Granada - Napoli 2-0

FINAL  » Lille - Ajax 1-2

FINAL » Red Bull Salzburg - Villarreal 0-2

FINAL  » Maccabi Tel Aviv - Șahtior Donețsk 0-2

Au marcat: A. Patrick 30, Tete 90+3

FINAL » Molde - Hoffenheim 3-3

E vremea lui! Erling Haaland are cifre FABULOASE la 20 de ani » Ultima ispravă a superstarului norvegian