INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SFERTURI DE FINALĂ

Drumul spre Gdansk » S-au stabilit semifinalele Europa League! Meciuri savuroase în penultimul act

Sferturi Europa League // foto: Guliver/gettyimages +17   FOTO
Sferturi Europa League // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 aprilie 2021 00:30

Manșele retur ale sferturilor de finală din Europa League s-au disputat în această seară. Manchester United, AS Roma, Villarreal și Arsenal compun careul de ași al acestei ediții.

• Semifinala 1: Manchester United - AS Roma
  • Semifinala 2: Villarreal - Arsenal

Manchester United - Granada 2-0

• în tur: Granada - Manchester United 0-2 (Rashford, Bruno Fernandes)

După 2-0 în tur, în Spania, Manchester United a avut o misiune facilă în această seară cu Granada, pe „Old Trafford”. Au marcat Edinson Cavani (minutul 6), iar Jesus Vallejo și-a dat autogol în minutul 90, astfel că „diavolii roșii” merg în semifinale după 4-0 la general. Granada iese din competiție după un parcurs cu adevărat impresionant, la prima sa participare în Europa League!

+13 FOTO

Manchester United - Granada, echipele de start:

UNITED: de Gea - Wan-Bissaka, Tuanzebe, Lindelof, Telles - Matic - Pogba, Fred - Fernandes - Greenwood, Cavani
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

GRANADA: Silva - Foulquier, Vallejo, Sanchez, Neva - Montoro, Gonalons, Kenedy, Herrera, Machis - Soldado
Antrenor: Diego Martinez

AS Roma - Ajax 1-1

• în tur: Ajax - AS Roma 1-2 (D. Klassen / Pellegrini, Ibanez)

La Roma, AS Roma și Ajax au remizat, scor 1-1. Olandezii au înscris în minutul 49, prin Brobbey, și au mai punctat o dată 7 minute mai târziu, prin Dusan Tadic. Golul a fost anulat însă, din cauza unui fault în faza de construcție, iar AS Roma a dat lovitura apoi, prin Edin Dzeko. AS Roma a ținut de scor, iar după 2-1 în tur, italienii merg în semifinale.

+13 FOTO

Roma - Ajax, echipele de start:

ROMA: Lopez - Mancini, Cristante, Ibanez - Karsdorp, Veretout, Diawara, Calafiori - Mkhitaryan, Pellegrini - Dzeko
Antrenor: Paulo Fonseca

AJAX: Stekelenburg - Klaiber, Timber, Martinez, Tagliafico - Alvarez, Klassen, Gravenberch - Antony, Tadic, Neres
Antrenor: Erik ten Hag

Villarreal - Dinamo Zagreb 2-1

• în tur: Dinamo Zagreb - Villarreal 0-1 (G. Moreno)

În Spania, Villarreal a reușit să câștige și meciul retur cu Dinamo Zagreb. „Submarinul galben” a câștigat cu 2-1 în fața celor de la Dinamo Zagreb, cu două goluri în prima parte, autori fiind Paco Alcacer și Gerard Moreno. Pentru croați a punctat Orsic.

+13 FOTO

Villarreal - Dinamo, echipele de start:

VILLARREAL: Rulli - Foyth, Albiol, Torres, Alfonso - Parejo, Capoue, Trigueros - Chukwueze, Moreno, Alcacer
Antrenor: Unai Emery

DINAMO: Livakovic - Ristovski, Lauritsen, Theophile-Catherine, Gvardiol - Jakic, Ademi - Ivanusec, Majer, Orsic - Petkovic
Antrenor: Damir Krznar

Slavia Praga - Arsenal 0-4

• în tur: Arsenal - Slavia Praga 1-1 (Pepe / T. Holes)

Arsenal a avut o prestație colosală în Republica Cehă, în fața Slaviei lui Nicolae Stanciu. „Tunarii” au prestat un joc în viteză, tăios, și au înscris de patru ori în 24 de minute. Doar 3 goluri au rămas în picioare, primul fiind anulat pe motiv de ofsaid, dar Arsenal a făcut 4-0 regulamentar în partea a doua, în cele din urmă. Nicolae Stanciu a fost schimbat la pauză și părăsește competiția alături de Slavia.

Slavia - Arsenal, echipele de start:

SLAVIA: Kolar - Bah, Holes, Zima, Boril - Sevcik, Stanciu, Hromada, Provod, Olayinka - Kuchta
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

ARSENAL: Leno - Chambers, Holding, Pablo Mari - Smith Rowe, Ceballos, Partey, Xhaka, Saka - Pepe, Lacazette
Antrenor: Mikel Arteta

VIDEO. Florin Bratu, despre forma senzațională a lui Nicolae Stanciu: „Este în cea mai bună perioadă a carierei”

Echipa lui Zidane a fost de netrecut pe Anfield și o va înfrunta pe Chelsea în semifinale