INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - ŢSKA SOFIA 2-0

FOTO Bourceanu admiră evoluţia Stelei după 2-0 cu ŢSKA Sofia

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 18 august 2011 22:37

UPDATE ora 22.30: Mijlocaşul Stelei, Alex Bourceanu crede că jocul Stelei este într-o creştere evidentă: "Am reuşit 3 victorii la rînd, am dat totul pe teren şi am fost concentraţi pînă la final. Cred că sîntem într-o creştere. Momentan, nu avem nici o problemă cu faptul că am schimbat de atîtea ori stadionul, dar cred că Ghencea rămîne casa Stelei", a spus Alex la sportro.

Visul Stelei de a ajunge pentru a opta oară consecutiv în grupele cupelor europene este mai aproape de a se îndeplini după meciul tur cu ŢSKA, cîştigat de roş-albaştrii cu scorul de 2-0, datorită golurilor înscrise de Galamaz şi Tatu.

Steaua a intrat la cabine cu un avantaj minim (1-0), lăsîndu-i pe bulgari în dezavantaj pentru mitanul secund. George Galamaz i-a adus în extaz pe suporterii stelişti după ce a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap, în minutul 16. Chiar dacă au dominat primul sfert de oră, bulgarii au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize cu 13 minute înainte de fluierul de final al arbitrului, atunci cînd Delev a trimis mingea pe langă poarta lui Tătăruşanu.

Levy s-a ţinut de cuvînt şi jucătorii săi au încercat să-l oprească pe Ianis Zicu prin orice mijloace, misiune îndeplinită de roş-albaştrii. După mai bine de un sfert de oră în care Steaua s-a chinuit să nu primească gol, schimbările făcute de Ronny Levy au readus echipa la cîrma jocului şi Tatu a majorat scorul în minutul 77.

Cu 3 minute înainte de final Zicu a ratat ocazia reprizei secunde, şutul său din 3 metri fiind respins în ultimul moment de bulgarul stelist Iliev.

VEZI MAI JOS GALERIA FOTO

Fanii stelişti şi-au pus mîinile în cap la ratarea incredibilă a lui Tatu, care a şutat în portarul advers din doar 4 metri de poarta adversă.

UPDATE ora 20.00:
Cu mai puţin de jumătate de oră înainte de startul partidei, tribunele stadionului din Cluj sînt aproape pline. În sectorul destinat oaspeţilor au sosit 900 de fani ai bulgarilor, care au strigat "Ţiganii!" în timpul încălzirii. Apărut pe teren, jucătorul dorit de Steaua, Moraes, a fost apostrofat de suporterii români, care l-au chemat înapoi în România: "Întoarce-te la noi!".

Echipe de start

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Galamaz, Iliev, Latovlevici - Nicoliţă, Bourceanu, Brandan, Tănase - Tatu, M.Costea
Rezerve: Stanca, Gardoş, Prepeliţă, Geraldo, Rusescu, Bicfalvi, Nikolici

ŢSKA: M'Bolhi - Ademar, Yanchev, Stoyanov, Delev, Trifonov, Michel, Bandalovski, Galchev, Zicu, Halilovici
Rezerve: Karadzhov - Vidanov, Kostov, Petrov, Dechev, Nelson, Zivec