INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CUPA UEFA

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 martie 2018 11:02

Pe 30 martie 2006, Rapid și Steaua se înfruntau pe stadionul Giulești, în turul sferturilor de finală ale Cupei UEFA. Cele două echipe remizau, 1-1, iar calificarea urma să se decidă o săptămână mai târziu, Steaua calificându-se după 0-0 pe fostul "Lia Manoliu".

La meciul de pe Giulești au asitat 18.000 de fani, iar echipa roș-albastră a deschis rapid scorul, prin Bănel Nicoliță, în minutul 4. Daniel Oprița a avut o cursă pe partea dreaptă, a centrat pe jos în careu, iar Bănel a înscris cu un șut de la 11 metri.

Rapid a egalat imediat după pauză, prin Viorel Moldovan. Atacantul a înscris în minutul 48, după ce a împins în poartă mingea respinsă greșit de Carlos.

Fanii giuleșteni au părăsit stadionul cu un sentiment de frustrare, având în vedere că steliștii au fost dominați în ambele reprize.

Rapid: D. Coman - M. Constantin, Maftel, I. Rada - Bădoi, R. Stancu, E. Dică (Neagu 77'), I. Stancu (N. Grigore 46') - Buga, D. Niculae, V. Moldovan (Burdujan 64')
Antrenor: Răzvan Lucescu

Steaua: Carlos - Ogăraru, D. Goian, Ghionea, P.Marin - Oprița, M. Rădoi, Paraschiv (Cristocea 66'), Nicoliță (Neșu 90')- N. Dică, A. Cristea (Lovin 59')
Antrenor: Cosmin Olăroiu

Mai țineți minte? Sunt fix 12 ani de la turul "sfertului" UEFAntastic!

Mai țineți minte? Sunt fix 12 ani de la turul "sfertului" UEFAntastic! Aici ai și Imaginile de colecție de la Rapid - Steaua -->>>> http://bit.ly/2uwIwE9