INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB - HAJDUK SPLIT 2-1

FCSB - HAJDUK SPLIT 2-1 // Calificare GENIALĂ! Bizonii nu îngenunchează niciodată: dubla lui Gnohere o duce pe FCSB în play-off-ul Europa League

Articol de GSP - Publicat joi, 16 august 2018 21:27

FCSB s-a calificat cu emoții în play-off-ul Europa League. După 0-0 în tur, FCSB a câștigat cu 2-1 pe Arena Națională, golul victoriei venind în minutul 90+2 printr-un cap al lui Harlem Gnohere.

• FCSB va juca în play-off-ul cu Rapid Viena, care a trecut de Slovan Bratislava
  • Meciurile din barajul pentru Europa League vor avea loc pe 23 și 30 august!

FCSB trebuie să mulţumească Divinităţii pentru calificare, dar mai ales lui Harlem Gnohere. La Mediaş, FCSB a avut 4 jucători U21. Cu Hajduk, în formula de start, jumătate de echipă e trecută de 30 de ani. Tinereţea şi Europa nu găsesc acelaşi drum. Cel puţin deocamdată pentru vicecampioana României.

Gazon prost, jucători limitaţi

Tribunele sunt populate bine, aproape 30.000 de spectatori, însă atmosfera nu e una apăsătoare pentru croaţi. Terenul e mai verde decât acum 10 zile, dar e la fel de prost. Jucătorii sunt obişnuiţi. De la ambele echipe. Şi acum o săptămână, la Split, tot pe un câmp de cartofi s-a jucat

Începe meciul. Teoretic doar. Fotbal nu se joacă deloc. Echipele sunt mai preocupate să nu rişte şi să nu primească gol. Iar atunci când încearcă să construiască, efortul e curmat violent şi de starea execrabilă a gazonului, dar şi de nivelul tehnic limitat.

Filip, accidentat! Pintilii, impecabil

Hajduk stă într-un 4-3-3 şi o ţine departe pe FCSB de propriul careu. Se accidentează Filip. Intră Nedelcu. E cam singurul lucru notabil al unei reprize în care cu greu poţi să spui că s-a jucat fotbal.

Un singur jucător s-a remarcat. Prin efort, prin determinare, prin intuiţie, plasament. Pintilii! Dacă Becali ar avea un dram de onoare, atunci ar trebui să-i repună urgent banderola pe braţ!

0 şuturi pe poartă a avut FCSB în prima repriză

Penalty-cadou

La pauză, FCSB mai face o schimbare. Rămâne la vestiare Florin Tănase şi intră Moruţan. Puştiul ridică adrenalina tribunelor, dar şi a colegilor lui. Meciul se încinge şi, aproape din nimic, vicecampioana României primeşte un cadou total neaşteptat. Cel mai bun fotbalist al croaţilor, decarul Caktas face un henţ inexplicabil în propriul careu, "centralul" spaniol nu vede, dar îl ajută asistentul. Decizia e corectă, iar Gnohere are sânge rece să execute. Şi bate perfect! E 1-0. E scor de calificare, dar mai e mult de jucat!

Hajduk riscă tot. Kopici face schimbări ofensive şi meciul ia accente dramatice. Hajduk lasă garda jos. Moruţan pe contraatac e fenomenal. Se joacă pe contre. Cine marchează închide calificarea. Benzar produce un ministop cardiac spectatorilor, cade de lângă Ivanovski, însă Bălgrădean e providenţial (70).

Coşmarul Jairo, eroare Planici

FCSB face pasul înapoi cu fiecare minut care trece. Şi intră Jairo, coşmarul de acum 3 ani, când evolua la Trencin. Şi Jairo e din nou decisiv. Trimite o centrare-gol pentru Said, iar Planici arată de ce n-a prins, ca orice sârb care se respectă, un transfer în Occident, ci doar unul în Liga 1. Sare târziu, pierde duelul şi mingea e în poartă. 1-1! Scor de eliminare. Pentru FCSB!

Gnohere, Gnohere, Gnohere

Dică mută în disperare. Intră Rusescu. Se arată minutele de prelungiri! De aici încolo e hazard, doar hazard! Minutul 90Ă2! Benzar încearcă o ultimă centrare. Nu pare prea bună. E cam înaltă. La îndemână pentru portar. Dar goalkeeper-ul nu-şi calculează bine paşii, nu ajunge minge şi acolo e, cine altul?, Gnohere. Iar un golgeter pursânge bagă mingea în poartă de oriunde. Harlem dă gol şi ridică în picioare 30.000 de spectatori care se prăbuşiseră în genunchi

FCSB - Hajduk Split 2-1

Au marcat: Gnohere 54'-pen, 90+2 / Said 82'

min 90+3: Final de meci! FCSB este în play-off-ul Europa League
min 90+2: GOOOOOOOOOL FCSB!!! Romario Benzar a centrat perfect în careu, portarul Posevac a ieșit pe sub minge, iar Gnohere marcat în poarta goală
Schimbare la FCSB: Pintilii este schimbat cu Rusescu
min 82: Gol Hajduk Split! Abel Said a reluat cu capul din 6 metri, de lângă Planic. În acest moment, echipa roș-albastră este eliminată din Europa League
min 80:
Pintilii a respins excelent o minge din careu, după o centrare dintr-o lovitură liberă
min 78:
Filipe Teixeira a primit o pasă în careu, de la Moruțan, dar a fost blocat de defensiva croată
min 71:
Moruțan a plecat pe contraatac, dar pasa spre Man a fost blocată de un fundaș croat
min 68:
Filipe Teixeira a avut o fază spectaculoasă pe partea stângă, a intrat în careu și a căzut cerând penalty, dar nu l-a impresionat pe arbitru
min 61:
Juric a tras tare de la 20 de metri, dar s-a dus pe lângă poarta lui Bălgrădean
min 56:
Dragoș Ndelcu a revenit pe teren, având un bandaj pe nas
min 53: GOOOOOOOL FCSB! Gnohere a executat perfect penalty-ul
min 52: Dragoș Nedelcu, mijlocașul FCSB, a fost lovit de un obiect aruncat din tribună. Acesta are nasul spart și a părăsit terenul
min 51:
Penalty pentru FCSB! Arbitru dictează 11 metri după un henț în careu, la o acțiune a lui Romario Benzar
min 48:
Ocazie pentru FCSB! Morais a centrat bine în careu, Gnohere nu a ajuns la minge, dar balonul a ajuns la Man, care a șutat în portar. Ulterior, arbitrul a dictat ofsaid
min 46:
A început a doua repriză! Dică a schimbat la pauză: Florin Tănase a fost schimbat la pauză cu Olimpiu Moruțan
min 45+2: Pauză! FCSB - Hajduk Split 0-0
min 45:
Probleme pentru FCSB! Florin Tănase a primit cartonașul galben și va rata meciul tur din play-off-ul Euroa League, dacă FCSB se va califica
min 44:
Said a intrat bine în careu, dar Pintilii l-a blocat excelent. Pe contraatac, mingea a juns la Gnohere, dar atacantul francez a preferat să șuteze, în loc să centreze în careu. Mingea s-a dus mult peste poartă
min 39:
Gnohere a primit o pasă la 20 de metri, a intrat în careu, dar a fost blocat de fundașii adverși
min 35:
În continuare jocul este fragmentat. FCSB nu reușește să aibă posesia și să pună în pericol poarta lui Posavec. Croații sunt agresivi, iar steliștii acuză probleme după duelurile unu contra unu
min 29:
Romario Benzar a recentrat o minge în centrul careului, dar Gnohere nu a ajuns și fundașii croați au respins
min 26:
Gnohere a primit o minge la 20 de metri, a protejat excelent și i-a pasat pe culoar lui Florin Tănase. Atacantul de 23 de ani a pătruns în careu, dar a amânat șutul și a fost blocat de defensiva croată
min 22:
Benzar trage de la 20 de metri, dar mingea se duce pe lângă poarta croaților
min 21:
Ocazie pentru Hajduk! Bălgrădean a reținut o minge trimisă cu capul de Vucur din centrul careului
min 15:
Schimbare la FCSB! Lucian Filip este schimbat de Dragoș Nedelcu
min 14:
Mari probleme la FCSB! Lucian Filip a ieșit de pe teren, acuzând probleme medicale. Nu va mai continua meciul
min 8:
Emoții în careul stelist! Said a centrat periculos, dar Fomitschow nu a ajuns la minge
min 5:
Început echilibrat de meci! Jocul se desfășoară mai mult la mijlocul terenului, cu multe pase greșite și mingi pierdute de jucătorii ambelor echipe
min 1:
A început meciul! Croații au avut lovitura de start

Echipe de start:

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Bălașa, Planici, J.Morais - Pintilii, L. Filip - Man, Fl. Tănase, Teixeira - Gnohere
Rezerve:  A. Vlad, Nedelcu, Fl. Coman, Moruțan, Jakolis, Ov.Popescu, Rusescu
Antrenor: Nicolae Dică

Hajduk Split: Posavec - Juranovic, Vucur, Mikulic, Lopez - Juric, Caktas, Barry - Said, Ivanovski, Fomitschow
Rezerve: Ljuvic, Sehic, Gyurcso, Sego, Palaversa, Jairo, Ismajli
Antrenor: Zeljko Kopici

Arbitru: Juan Martinez Munuera
Asistenți: Diego Barbero Sevilla, Cesar Manuel Noval Font
Stadion: Arena Națională (55.634 locuri)

După 0-0 în tur, la Split, FCSB are nevoie de victorie pentru a se califica în play-off-ul Europa League.