INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEVILLA - LAZIO 2-0

SEVILLA - LAZIO // VIDEO + VIDEO » Știm prima echipă calificată în „optimile” Europa League!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 februarie 2019 20:51

Sevilla este prima echipă calificată în optimile de finală din Europa League. Andaluzii s-au impus și în returul cu Lazio, scor 2-0, după ce câștigaseră 1-0 la Roma.

Specialista competiției, cu 3 victorii în ultimele 5 ediții, Sevilla nu a avut nicio clipă emoție în „dubla” cu Lazio. Francezul Ben Yedder a făcut 1-0 în minutul 20, după o respingere greșită a lui Thomas Strakosha, devenind cel mai bun marcator al actualei ediții, cu 6 goluri, la egalitate cu Munas Dabbur de la Salzburg.

Partida s-a aprins, „centralul” Anthony Taylor fiind nevoit să arate până la final două cartonașe roșii și 5 cartonașe galbene.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 78 de Pablo Sarabia. Mijlocașul spaniol a primit o pasă ideală de la Jesus Navas, care l-a depășit în prealabil pe Ștefan Radu. Românul a fost integralist.