INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEVILLA - MANCHESTER UNITED

SEVILLA - MANCHESTER UNITED 2-1 » VIDEO + FOTO Sevilla este prima finalistă din Europa League!

Sevilla - Manchester United // FOTO: Guliver/GettyIamges +22   FOTO
Sevilla - Manchester United // FOTO: Guliver/GettyIamges

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 august 2020 13:33 / Actualizat luni, 17 august 2020 00:15

Sevilla s-a impus în fața lui Manchester United, scor 2-1, și se califică în finala Europa League.

• În finală, Sevilla va da piept cu învingătoarea duelului dintre Inter și Shakhtar, care va avea loc luni, 17 august, de la ora 22:00 (liveTEXT pe GSP.ro);

Manchester United a deschis scorul rapid, în minutul 7 punctând din penalty prin Bruno Fernandes. În faza premergătoare, Rashford a fost doborât în careu de Diego Carlos, care a comis un fault grosolan. Andaluzii au egalat 17 minute mai târziu, prin Suso, care a trimis mingea în poartă după o pasă foarte bună a lui Reguilon.

Fotbaliștii lui Manchester United au ieșit mult mai bine după pauză și au avut un început de repriză furtunos. Bono, portarul andaluzilor, și-a salvat echipa în repetate rânduri, având 3 intervenții uluitoare în doar 15 minute! Sevillei i-a fost greu să absoarbă presiunea pusă de „Diavolii roșii”, însă intervențiile lui Bono și neșansa adversarilor au făcut ca scorul să rămână 1-1.

8 intervențiia avut Bono, portarul Sevillei, care și-a exasperat adversarii cu paradele sale

Avântul englezilor s-a stins încet, Sevilla echilibrând meciul prin minutul 60. Lopetegui a mutat inspirat, introducându-l pe Luuk de Jong în locul lui En-Nesyri, iar olandezul a adus victoria echipei sale! În minutul 78, înaltul atacant a reluat cu latul o centrare de mare finețe a lui Jesus Navas, care a trecut prin spatele fundașilor lui Manchester.

Niciuna dintre echipe nu a mai reușit să puncteze până la final, astfel că Sevilla a devenit prima finalistă a acestui sezon de Europa League!

20-9a fost raportul ocaziilor de gol, în favoarea lui Manchester United

5 trofeeEuropa League are Sevilla în palmares, fiind cea mai galonată echipă a competiției