INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SLAVIA - ARSENAL 0-4

VIDEO + FOTO Arsenal a zdrobit Slavia lui Stanciu și se pregătește pentru șocul din semifinalele Europa League: se duelează cu fostul antrenor

Slavia Praga și Arsenal Londra joacă astăzi, de la ora 22:00, manșa retur a sfertului de finală din UEFA Europa League. În tur, cele două au remizat, scor 1-1. +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 15 aprilie 2021 23:53 / Actualizat vineri, 16 aprilie 2021 00:07

Arsenal a învins-o cu 4-0 pe Slavia Praga, formație la care Nicolae Stanciu a evoluat 45 de minute, și s-a calificat în semifinalele Europa League. În tur, la Londra, se încheiase 1-1.

Misiunea lui Arsenal în Cehia se anunța una extrem de dificilă. Aici se împiedicase deja o formație din Premier League, Leicester, mult mai bine clasată decât trupa lui Arteta. „Tunarii” nu au fost însă impresionați și au pornit tăvălugul în minutul 14. Smith Rowe trimitea mingea în plasă, după un șut superb expediat de Saka din afara careului. Coneyt Cakir a anulat reușita pentru ofsaid, după o îndelungată analiză în camera VAR. Slavia nu a reușit să iasă din corzi și a primit în cele din urmă gol 4 minute mai târziu, când Pepe l-a evitat elegant pe mascatul Kolar.

Nicolae Stanciu, fără șanse în fața lui Arsenal

Cehii, recunoscuți pentru organizarea ireproșabilă și pentru răutatea din joc, au clacat, iar Arsenal a profitat. Lacazette a făcut 2-0 din penalty, în minutul 21, iar Saka a punctat și el, după doar 3 minute.

+2 FOTO

Managerul Slaviei a efectuat 4 schimbări la pauză. L-a scos inclusiv pe Stanciu, care nu a avut nicio realizare importantă în prime parte, cu excepția câtorva sprinturi în defensivă. Arsenal s-a relaxat, a cedat posesia, dar mai punctat o dată, pe contraatac, prin același Lacazette.

Pentru „tunari” urmează duelul cu fostul antrenor, Unai Emery. Villarreal a ajuns în semifinale după o dublă victorie cu Dinamo Zagreb.

1,65este cota lui Arsenal la calificarea în finala Europa League

Slavia Praga - Arsenal 0-4

Slavia - Arsenal, echipe de start:

Slavia: Kolar - Bah, Holes, Zima, Boril - Sevcik, Stanciu, Hromada, Provod, Olayinka - Kuchta Rezerve: Stejskal, Kovar, Tecl, Sima, Dorley, Traore, Masopust, Lingr, Visinky
Antrenor: Jindřich Trpišovský

Arsenal: Leno - Chambers, Holding, Pablo Mari - Smith Rowe, Ceballos, Partey, Xhaka, Saka - Pepe, Lacazette
Rezerve: Ryan, Hillson, Bellerin, Gabriel, Willian, Cedric, Nelson, Elneny, Nketiah, Martinelli, Balogun, Azeez
Antrenor: Mikel Arteta

Stadion: Eden Arena, Praga
Arbitru: Cuneyt Cakir / A1: Bahattin Duran, A2: Tarik Ongun

Nicolae Stanciu, „demonul” din lotul Slaviei? Portarul a părăsit antrenamentul din cauza internaționalului român, înainte de meciul istoric cu Arsenal

Drumul spre Istanbul » Știm programul semifinalelor din Liga Campionilor! Când se joacă Real Madrid - Chelsea și PSG - Manchester City