INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEMIFINALE EUROPA LEAGUE, RETUR

VIDEO + FOTO Manchester United - Ajax e finala Europa League! Cele două au supraviețuit eroic asediilor lui Celta Vigo și Olympique Lyon

Articol de GSP - Publicat joi, 11 mai 2017 17:58

Manchester United și Ajax s-au calificat în finala Europa League, după două partide superbe, în care au rezistat eroic asediilor neîntrerupte ale lui Celta Vigo și Olympique Lyon.

Manchester United și Celta Vigo au încheiat la egalitate, scor 1-1, manșa retur din semifinalele Europa League.

United a deschis scorul prin Fellaini, în minutul 17, care a înscris cu capul după centrarea ideală a lui Rashford, marcatorul golului din meciul tur.

Chiar dacă United a mai avut ocazii în timpul partidei, spaniolii au fost cei care au marcat, prin Roncaglia, în minutul 85, insuficient însă pentru a periclita calificarea englezilor.

Finalul a fost unul tensionat, jucătorii celor două echipe luându-se la bătaie în urma unui conflict.

Ovidiu Hațegan, arbitrul român care a oficiat partida, a fost nevoit să acorde două eliminări, trimițându-i la cabine pe Eric Bailly și pe marcatorul golului oaspeților, Roncaglia.

Celta Vigo a fost la un pas să dea lovitura în minutul 96, când suedezul Guidetti a avut șansa de a-și califica echipa în finala care se dispută chiar în țara natală, însă a ratat lamentabil din câțiva metri.

United se califică astfel în prima finală europeană după șase ani, după ce în 2011 pierdea finala Ligii în fața Barcelonei.

Un eventual succes în finală ar însemna pentru echipa lui Mourinho calificarea în grupele ediției viitoare din Liga Campionilor.

FINAL » Manchester United - Celta Vigo 1-1 (2-1 la general)
A marcat: Fellaini '17 / Roncaglia '85
*în tur, 1-0
TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Manchester United: Romero - Valencia, Bailly, Blind, Darmian - Fellaini, Herrera, Pogba - Lingard, Mhitarian, Rashford

Celta Vigo: Alvarez - Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny - Wass, Radoja, Hernandez - Aspas, Guidetti, Sisto

După nebunia din meciul tur, când "batavii" s-au impus cu 4-1, Olympique Lyon și Ajax au oferit un nou meci superb, câștigat de francezi cu 3-1.

Ajax a deschis scorul prin Dolberg, în minutul 27, iar soarta calificării părea decisă.

Nimeni nu avea să anticipeze însă momentul de grație al lui Lacazette, care a reușit "dubla" în prelungirile primei reprize, aruncând în aer înflăcăratul Stade des Lumieres din Lyon.

Lyon a atacat furibund tot meciul, marcând golul trei prin Ghezzal, în minutul 81.

Francezii s-au aruncat în atac până la final, dar nu au mai putut destabiliza încă o dată apărarea "batavilor", iar Ajax se califică în finala Europa League.

FINAL » Olympique Lyon - Ajax Amsterdam 3-1 (4-5 la general)
Au marcat: Lacazette '45 p., '45Ă1, Ghezzal '81 /Dolberg '27
*în tur, 1-4

Olympique Lyon: Lopes - Rafael, N'Koulou, Diakhaby, Morel - Gonalons, Tolisso - Cornet, Fekir, Valbuena - Lacazette

Ajax Amsterdam: Onana - Veltman, Sancehz, De Ligt, Viergever - Ziyech, Schone, Klaassen - Traore, Dolberg, Younes

Finala actualei ediții din Europa League se va desfășura în Suedia, pe "Friend Arena" din Solna, pe 24 mai.