INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

Liga Campionilor, „optimi” // VIDEO+FOTO Barcelona - Bayern Munchen, șocul din „sferturi”! Hațegan a arbitrat show-ul total al lui Lewandowski

Barcelona - Bayern Munchen, șocul din „sferturi”! +17   FOTO
Barcelona - Bayern Munchen, șocul din „sferturi”!

Articol de - Publicat sambata, 08 august 2020 22:00 / Actualizat duminica, 09 august 2020 00:49

Barcelona și Bayern Munchen se vor duela în sferturile de finală din Liga Campionilor. Catalanii au trecut de Napoli, scor 3-1 (1-1 în tur), în timp ce bavarezii s-au distrat cu Chelsea, scor 4-1 (3-0) în tur.

Programul complet al „sferturilor” UEFA Champions League, la Lisabona, în manșă unică:

1. Atalanta - PSG, miercuri, 12 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  2. Leipzig - Atletico Madrid, joi, 13 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  3. Barcelona - Bayern, vineri, 14 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  4. Man. City - Lyon, sâmbătă, 15 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)

Vezi AICI toate rezultatele din Liga Campionilor!

Barcelona și Bayern sunt singurele echipe din Final 8 care au în palmares trofeul Ligii Campionilor.

Barcelona continuă drumul spre trofeu

Barcelona a tranșat calificarea din prima repriză. Lenglet a deschis scorul în minutul 10, cu o lovitură de cap. Messi a făcut 2-0 cu o cursă de excepție, în care și-a păcălit 5 adversari. Luis Suarez a punctat și el, în prelungirile primei părți, dintr-un penalty obținut tot de Messi.

Unicul gol al italienilor a venit la ultima acțiune a primei reprize. Lorenzo Insigne a transformat o lovitură de la 11 metri și a devenit primul fotbalist italian din istoria modernă a Ligii care marchează atât pe Camp Nou, cât și pe „Santiago Bernabeu”.

16 aniconsecutivi cu gol în Liga Campionilor are Leo Messi

18 prezențeîn sferturile UEFA Champions League au Barcelona și Bayern, recordul competiției. Real Madrid are 16 calificări în această fază

36de meciuri fără înfrângere are Barcelona acasă, în Ligă

Barcelona - Napoli
Bayern - Chelsea
+13 FOTO

Hațegan a arbitrat spectacolul lui Lewa

Ovidiu Hațegan a condus unul dintre cele mai tari dueluri din carieră și a avut mult de lucru. În minutul 8 a dictat o lovitură de la 11 metri, cu ajutorul VAR, iar Lewandowski a marcat al 12 gol din actuala ediția de Liga Campionilor. Perisic a dublat avantajul în minutul 24, din pasa atacantului polonez. Hațegan a apelat din nou la VAR în minutul 28, pentru a anulat reușita lui Hodson-Odoi, pe motiv de ofsaid. Abraham a redus totuși din diferență în minutul 44.

Corentin Tolisso, singur, în 6 metri, din centrarea aceluiași Lewandowski, a făcut 3-1. Balul nu putea fi închis decât de starul polonez, care a înscris cu capul, nestingherit, din careu.

66 de goluriare Lewandowski în Liga Campionilor. Doar Cristiano (131), Messi (115) și Raul (71) au mai multe

+13 FOTO

Bayern merge în sferturi, unde va da peste Barcelona, în timp ce Chelsea mai așteaptă un an pentru o victorie în deplasare, în Ligă. Ultima a fost în urmă cu 9 meciuri.

Barcelona - Napoli 3-1

Barcelona - Napoli, echipe de start:

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Roberto, Rakitic, De Jong - Messi, Suarez, Griezmann
Antrenor: Quique Setien

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui - Ruiz, Demme, Zielinski - Callejon, Mertens, Insigne
Antrenor: Gennaro Gattuso

Bayern - Chelsea 3-1

Bayern - Chelsea, echipe de start:

Bayern: Neuer - Kimmich, Boateng, Alaba, Davies - Goretzka, Thiago - Gnabry, Müller, Perisic - Lewandowski
Antrenor: Hansi Flick

Chelsea: Caballero - James, Christensen, Zouma, Emerson - Barkley, Kante, Kovacic - Hudson-Odoi, Abraham, Mount
Antrenor: Frank Lampard

Vezi AICI toate detaliile despre meciurile de vineri, City - Real Madrid și Juventus - Lyon!